| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Obliczanie w dniach roboczych okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Ustawodawca, ustalając w Kodeksie pracy najkrótsze okresy wypowiedzenia, posługuje się pojęciem „dni robocze”. Jednak w żaden sposób nie definiuje tego pojęcia, co powoduje możliwość występowania co najmniej dwóch interpretacji. Pierwsza zakłada, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami uznanymi jako dni wolne od pracy, natomiast według drugiej, za dni robocze należy przyjąć dni pracy dla pracownika. Którą należy uznać za właściwą i jak w związku z tym liczyć 3-dniowy okres wypowiedzenia?

Za takim poglądem przemawia fakt, że ustawodawca w obowiązującym Kodeksie pracy pojęciem dni roboczych, poza ww. okresami wypowiedzenia, posługuje się jeszcze tylko w jednym miejscu. Chodzi o przepis art. 37 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w wymiarze 2 dni (w okresie 2-tygodniowego i 1-miesięcznego wypowiedzenia) lub 3 dni roboczych (w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia). Gdyby w takim przypadku uznać, że dni robocze to wszystkie dni poza niedzielami i świętami, to pracodawca mógłby udzielić pracownikowi dni na poszukiwanie pracy również w dniach, w których pracownik i tak nie świadczyłby tej pracy, np. w dwie kolejne soboty.

Również niejednoznaczne jest orzecznictwo NSA w tym zakresie. W uchwale z 25 czerwca 2001 r. (FPS 7/00) sąd wyraził pogląd, że jeśli dzień wolny od pracy w 5-dniowym tygodniu pracy przypada w sobotę (nieobjętą ustawą z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy – Dz.U. z 1951 r. Nr 4, poz. 28 ze zm.), to ten dzień należy uznać za równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy. Takie stanowisko potwierdził również NSA w uchwale z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11).

Wnioski dla pracodawcy

Analiza przedstawionych wyżej stanowisk, jak również przepisów szczegółowo regulujących omawiane zagadnienie, skłania do uznania słuszności pierwszego z prezentowanych poglądów. Posługiwania się przez ustawodawcę pojęciem „dni robocze” przy udzielaniu pracownikowi zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy nie można utożsamiać z dniami roboczymi określającymi okresy wypowiedzenia. W przypadku dni na poszukiwanie pracy ustawodawca wyraźnie wskazuje, że chodzi o zwolnienie na poszukiwanie pracy w dniach pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Gdyby bowiem pracodawca miał udzielać tych dni pracownikowi w jego dniach wolnych od pracy, to nie mogłoby być mowy ani o zwolnieniu, ani o zachowaniu wynagrodzenia. Takie wynagrodzenie i tak nie przysługiwałoby za ten dzień, a pracodawca nie miałby z czego zwalniać pracownika, skoro ten i tak miałby wolne np. w sobotę. Niejednoznacznych i zmiennych stanowisk Naczelnego Sądu Administracyjnego również nie można uznać za przesądzające na rzecz któregokolwiek z poglądów. Ponadto wszystkie pozostałe dłuższe okresy wypowiedzenia (tygodniowe, miesięczne) biegną zarówno w dniach pracy, jak i w dniach dla pracownika wolnych, na jakiej więc podstawie, w przypadku 3-dniowego okresu, ustawodawca miałby postanowić inaczej?

Przyjęcie powyższej interpretacji za słuszną musi być konsekwentnie stosowane przez pracodawcę. Zatem w przypadku, gdy niedziela lub święto będzie dla pracownika dniem pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, to okres wypowiedzenia liczony w dniach roboczych nie będzie biegł w tych dniach.

PRZYKŁAD

Pracownik został zatrudniony na umowę na zastępstwo w równoważnym systemie czasu pracy. Jego rozkład przewidywał wykonywanie pracy w każdym dniu od 4 do 9 października 2011 r. po 10 godzin na dobę. 6 października pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-dniowego okresu wypowiedzenia. Trzy dni robocze będą w takim przypadku obejmowały 7, 8 i 10 października. Umowa na zastępstwo rozwiąże się więc 10 października.

Podstawa prawna

  • art. 331, art. 34, art. 37 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »