| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Klauzula zezwalająca na rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony

Chcemy zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę na czas określony na okres 2 lat. W umowie tej mamy zamiar zawrzeć klauzulę przewidującą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, ale dopiero w drugim roku zatrudnienia. Czy możemy zapisać w umowie, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę może nastąpić po upływie roku od daty jej zawarcia?

Nie ma przeszkód, aby wprowadzić do umowy o pracę zapis, że umowa na czas określony może być rozwiązana za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia przez każdą ze stron, począwszy od pierwszego dnia zatrudnienia po upływie roku pracy od zawarcia umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Umowy zawartej na czas określony nie można, co do zasady, rozwiązać za wypowiedzeniem. Umowa taka rozwiązuje się z upływem czasu, na który została zawarta. Jednak zawierając umowę na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem (art. 33 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Zakład pracy podpisał z pracownikiem umowę na 4 miesiące i przewidział dopuszczalność wcześniejszego jej rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Zarówno pracodawca, jak i pracownik nie mogą skorzystać z tej klauzuli, ponieważ jest ona sprzeczna z prawem i jednocześnie nieważna jako mniej korzystna dla pracownika niż przepisy prawa pracy (art. 18 § 2 Kodeksu pracy).

Przepisy prawa pracy nie regulują wprost przedstawionego przez Państwa problemu. Nie zawierają jednak zakazu wprowadzenia przez strony stosunku pracy klauzuli umownej o możliwości 2-tygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dopiero po upływie pewnego czasu od nawiązania stosunku pracy. Zatem mogą się Państwo umówić z pracownikiem, że każda ze stron będzie mogła zakończyć stosunek pracy za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia, nie wcześniej jednak niż po upływie roku pracy. Oznacza to, że w pierwszym roku pracy ani pracodawca, ani pracownik nie będą mogli rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem. Będzie można natomiast rozwiązać tę umowę np. na mocy porozumienia stron lub ze skutkiem natychmiastowym bez wypowiedzenia.

Umowa o pracę nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż zawarte w przepisach prawa pracy (art. 18 § 1 Kodeksu pracy). Klauzula przewidująca dopuszczalność wypowiedzenia umowy na czas określony po roku pracy nie będzie mniej korzystna dla pracownika niż ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy. Zgodnie bowiem z tymi przepisami, strony umowy nie muszą w ogóle zawierać klauzuli o wypowiedzeniu umowy na czas określony. Mogą zatem zamieścić taką klauzulę w umowie i przewidzieć możliwość dokonania wypowiedzenia w okresie przypadającym po roku pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »