| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na okres próbny, którą następnie wypowiedzieliśmy. Pracownik złożył w sądzie pozew, w którym podnosi zarzut, że umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem, ponieważ w umowie nie było klauzuli o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy. Proszę o informację, czy w umowie o pracę na okres próbny musi być zawarta klauzula umożliwiająca rozwiązanie umowy za pomocą wypowiedzenia? Czy taka klauzula może być zamieszczona np. w informacji do umowy dla pracownika, w której jest punkt „długość okresu wypowiedzenia umowy będzie ustalana zgodnie z art. 34 lub 36 Kodeksu pracy”?

Umowa taka może zostać rozwiązana:

  • za pomocą porozumienia stron,
  • bez wypowiedzenia,
  • za wypowiedzeniem.

W ostatnim przypadku pracodawca musi pamiętać o terminach wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące (art. 34 k.p.).

W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż przewidziany w Kodeksie pracy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy. Jeżeli natomiast wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego upływu umowa miała trwać. W tym przypadku pracownik nie może skutecznie dochodzić przywrócenia do pracy.

Wypowiadając umowę o pracę zawartą na okres próbny, pracodawca nie ma obowiązku uzasadniania swojego oświadczenia o wypowiedzeniu, gdyż – zgodnie z art. 30 § 4 k.p. – obowiązek taki spoczywa na pracodawcy tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu, rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub za porozumieniem stron powinno nastąpić na piśmie.

Należy również pamiętać, że w umowie o pracę na okres próbny strony mogą zawrzeć postanowienie, że po zakończeniu okresu próbnego umowa przekształci się w umowę na czas nieokreślony (wyrok SN z 4 listopada 2009 r., I PK 105/09, niepubl.). W takim przypadku po upływie okresu, na jaki została zawarta umowa na okres próbny, umowa ta przekształca się w umowę zawartą na czas nieokreślony, do której stosuje się już inne zasady rozwiązywania.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »