| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą

Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa?

Na tak postanowione pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Możliwe jest zatrudnienie tego samego pracownika przez tego samego pracodawcę na podstawie drugiej umowy o pracę, jeżeli pracownik będzie zobowiązany wykonywać pracę innego rodzaju.

Gdy oferta dodatkowego zatrudnienia pochodzi od pracodawcy, z którym pracownik ma zawartą już jedną umowę o pracę, pojawia się pytanie, czy pracodawca może zawrzeć drugą umowę o pracę z tym pracownikiem. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r., z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (I PKN 43/97, OSP 1998/2/47). Uzasadniając wyrok, Sąd zaznaczył, że założenia, które leżą u podstaw konstrukcji stosunku pracy (art. 2, 22, 29 k.p.) oraz względy związane z potrzebą szerzej rozumianej ochrony interesów pracownika, polegającej na ustaleniu limitów i ograniczeń w przedłużaniu dobowego, tygodniowego i rocznego czasu pracy, prowadzą do konkluzji, że z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (może go z nim łączyć tylko jedna umowa).

W takim przypadku wyjątkiem od zasady ogólnej jest dopuszczenie możliwości zawierania odrębnych umów o pracę między tymi samymi podmiotami (istnienia między nimi więcej niż jednego stosunku pracy), jeżeli ich przedmiotem ma być praca innego rodzaju niż wcześniej umówiona (wynikająca z wcześniej nawiązanej umowy o pracę).

Niewątpliwie powyższy zakaz powinien chronić pracownika przed obejściem przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. W uzasadnieniu cytowanego wyroku stwierdzono wyraźnie, że przepisy ustalające maksymalne normy czasu pracy oraz określające warunki dopuszczalności świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych mają charakter bezwzględnie obowiązujący w tym znaczeniu, że nie mogą być one przekraczane, nawet jeżeli pracownik w danym przypadku się na to godzi, czy też uważa, że leży to w jego interesie.

A zatem z uwagi na zarzut obejścia przepisów o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych drugą umowę z tym samym pracownikiem należy zawierać z pełną ostrożnością i jedynie w przypadkach, gdy na podstawie drugiej umowy pracownik będzie wykonywał pracę różną rodzajowo od pierwotnie wykonywanej. Przykładowo możliwe jest zatrudnienie pracownika zatrudnionego na stanowisku np. magazyniera, jeżeli na drugim etacie będzie wykonywał np. pracę kierowcy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »