| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Świadectwo pracy - wskazanie podstawy rozwiązania stosunku pracy

Świadectwo pracy - wskazanie podstawy rozwiązania stosunku pracy

Pracownica rozwiązała umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przeze mnie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Stosując przepis art. 55 § 3 k.p., w świadectwie pracy tej pracownicy wskazałem, że umowa uległa rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Czy wskazany tryb rozwiązania umowy o pracę jest prawidłowy oraz czy w świadectwie pracy powinna znaleźć się informacja, że pracownica wcześniej wykonywała u mnie świadczenia jako wolontariuszka?

Treść świadectwa pracy w części dotyczącej wskazanego sposobu ustania stosunku pracy jest nieprawidłowa, a informacja o wolontariacie jest umieszczana świadectwie jedynie na wniosek pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika pociąga za sobą skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (art. 55 § 3 k.p.). Nie oznacza to jednak, że w razie rozwiązania umowy o pracę w ww. trybie pracodawca zamieszcza w świadectwie pracy informację, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu za wypowiedzeniem dokonanym przez niego. W ww. przepisie chodzi jedynie o skutki, jakie niesie za sobą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy, np. do celów otrzymania świadczeń przysługującym osobom bezrobotnym.

Świadectwo pracy powinno być zgodne ze stanem faktycznym i dlatego w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy właśnie w taki sposób powinien być określony w świadectwie pracy sposób ustania stosunku pracy.

Na treść świadectwa pracy składają się nie tylko obligatoryjne informacje (§ 1 pkt 1–12 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, DzU nr 60, poz. 282 ze zm.), ale także inne dane zamieszczane na żądanie pracownika. Pracownik ma prawo żądać, aby w jego świadectwie pracy znalazła się informacja o tym, że wcześniej pracował u pracodawcy jako wolontariusz. Skoro na podstawie art. 44 ust. 2 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536) można żądać odrębnego zaświadczenia o wykonywaniu wolontariatu u pracodawcy, to tym bardziej można żądać zamieszczenia tej informacji w treści świadectwa pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »