| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny?

Jeżeli pracownik nie zażąda świadectwa pracy po zakończeniu umowy na okres próbny, to trzeba będzie mu wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych dopiero 28 marca 2013 r., tj. po upływie 24 miesięcy od zawarcia umowy na okres próbny. Bez znaczenia jest, czy po okresie próbnym nawiążą Państwo z tym pracownikiem kolejny stosunek pracy, np. na czas nieokreślony. Jeżeli po okresie próbnym zostanie z pracownikiem zawarta umowa na czas nieokreślony, to po jej zakończeniu trzeba będzie wydać pracownikowi odrębne świadectwo pracy, obejmujące wyłącznie okres zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony.

UZASADNIENIE

Od 21 marca 2011 r., po nowelizacji Kodeksu pracy, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest zobowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). W przedstawionej sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy, ponieważ nowelizacja obejmuje stosunki pracy nawiązane od dnia jej wejścia w życie, czyli należy ją stosować do umów zawartych od 21 marca br.

Zatem obecnie pracodawca nie ma już obowiązku wydawania świadectwa pracy za każdym razem, gdy następuje wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy zawartego na czas określony. Na podstawie nowych przepisów pracodawca ma obowiązek wydać jedno świadectwo pracy potwierdzające okresy zatrudnienia w ramach umów o pracę na okres próbny, umów o pracę na czas określony oraz umów o pracę zawartych na czas wykonania określonej pracy. Warto podkreślić, że nie muszą to być kolejno zawierane po sobie umowy. Zatem w przypadku zatrudnienia pracownika np. w ramach dwóch umów terminowych pierwsza umowa może obejmować okres na początku 24-miesięcznego terminu (przykładowo od 22 marca do 31 maja 2011 r.), a druga pod koniec (przykładowo 1–31 grudnia 2012 r.) i okresy te będą objęte jednym świadectwem pracy.

WAŻNE!

Pracodawca wydaje jedno „zbiorcze” świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.

Pracownik, który pozostaje w zatrudnieniu u danego pracodawcy, może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej terminowej umowy o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika w tej sprawie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »