| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Wydanie pracownikowi świadectwa pracy

Pracownik jest zatrudniony na 3-miesięczny okres próbny od 28 marca br. Jest to jego pierwsza praca w naszej firmie. Czy po zakończeniu okresu próbnego należy wydać świadectwo pracy nawet bez wniosku pracownika, jeżeli nie podpiszemy z nim kolejnej umowy o pracę, czy będziemy mogli to zrobić dopiero po 24 miesiącach od zawarcia tej umowy? Czy jeżeli po okresie próbnym zawrzemy z pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony, to wtedy obowiązkowo musimy wydać świadectwo pracy za okres próbny?

WAŻNE!

Pracownik może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy za okres zatrudnienia w ramach jednej umowy terminowej lub łącznego okresu zatrudnienia w ramach kilku takich umów.

Jeżeli natomiast po okresie próbnym pracodawca nie zawrze z pracownikiem kolejnej umowy o pracę, to świadectwo pracy obejmujące ten okres zatrudnienia zostanie wydane z zachowaniem 24-miesięcznego terminu, chyba że pracownik wystąpi wcześniej z żądaniem wydania świadectwa pracy obejmującego ten okres, bo np. będzie chciał przedstawić dokument kolejnemu pracodawcy.

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy nie wprowadziła zmian w zakresie wydawania świadectw pracy za okres zatrudnienia w ramach umów o pracę na czas nieokreślony. Wydanie pracownikowi świadectwa pracy za okres zatrudnienia na czas nieokreślony następuje odrębnie i niezależnie od zatrudniania pracownika przez danego pracodawcę w ramach terminowych umów pracę.

Jeżeli więc pracownik był zatrudniony najpierw w ramach umowy na okres próbny, a następnie w ramach umowy na czas nieokreślony, to pracodawca powinien wydać mu 2 świadectwa pracy potwierdzające te okresy pracy. Jedno świadectwo będzie uwzględniać łączny okres zatrudnienia na podstawie terminowych umów o pracę za okres 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy (chyba że pracownik wcześniej wystąpi z żądaniem w tym zakresie), a drugie – czas zatrudnienia w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony.

WAŻNE!

W obecnym stanie prawnym nie jest możliwe wydanie jednego świadectwa pracy obejmującego łączny okres zatrudnienia w ramach terminowych umów o pracę oraz umowy o pracę na czas nieokreślony, nawet jeżeli przypadają one bezpośrednio jedna po drugiej.

PRZYKŁAD

Pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy na 3-miesięczny okres próbny. Następnie został zatrudniony na czas określony obejmujący 1 rok i po zakończeniu tej umowy zawarł kolejną umowę na czas nieokreślony. W takim przypadku (jeśli pracownik wcześniej nie wystąpi z żądaniem wydania świadectwa potwierdzającego np. okres zatrudnienia na czas określony, do czego zawsze ma prawo) pracodawca wyda 2 świadectwa pracy: pierwsze z upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy na okres próbny, potwierdzające 3-miesięczne zatrudnienie na okres próbny oraz trwającą 1 rok umowę na czas określony, i drugie z dniem ustania stosunku pracy w ramach zatrudnienia na czas nieokreślony (niezależnie od czasu trwania tej umowy), potwierdzające okres pracy na podstawie umowy bezterminowej. Nie jest natomiast możliwe wydanie jednego świadectwa pracy, mimo że okres zatrudnienia trwa nieprzerwanie.

Podstawa prawna

  • art. 97 § 1, § 11 i § 13 Kodeksu pracy,
  • art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK