| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obliczanie terminu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Obliczanie terminu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika dyscyplinarnie w ciągu jednego miesiąca, od kiedy dowiedział się o jego nagannym zachowaniu lub o zawinionej przez niego utracie uprawnień niezbędnych do wykonywania pracy.

Czasami jest konieczne postępowanie wyjaśniające

Miesięczny termin do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika nie zawsze zaczyna biec od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o zachowaniu pracownika, uzasadniającym rozwiązanie z nim umowy w tym trybie. Czasami konieczne jest bowiem przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego lub kontrolnego i dopiero od jego zakończenia zaczyna biec termin do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym.

Przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika musi być ustalona w sposób niebudzący wątpliwości, dlatego miesięczny termin do zwolnienia należy liczyć dopiero po sprawdzeniu informacji uzyskanej przez pracodawcę o faktach, które uzasadniają rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie. Chodzi w tym przypadku o moment, w którym pracodawca miał możliwość sprawdzenia i przekonania się o słuszności obciążających pracownika zarzutów. Informacja, jaką otrzyma pracodawca o nagannym postępowaniu pracownika, musi być bowiem wiarygodna. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2009 r. (I PK 44/09).

WAŻNE!

Bieg miesięcznego terminu do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika rozpoczyna się od chwili, w której pracodawca uzyskał wiarygodne informacje, że pracownik dopuścił się czynu nagannego uzasadniającego rozwiązanie z nim umowy o pracę.

Jeśli w firmie stwierdzono niedobór mienia pracodawcy i pracodawca uznaje, że rozwiązuje z pracownikiem winnym niedoboru umowę o pracę bez wypowiedzenia, miesięczny termin do zwolnienia dyscyplinarnego należy liczyć od momentu, w którym pracodawca dowiedział się o spowodowaniu niedoboru, jeżeli uznał to za przyczynę uzasadniającą zwolnienie.

Termin miesięczny do zwolnienia dyscyplinarnego nie może być liczony od daty uzyskania informacji o wyrządzeniu szkody, jeżeli pracodawca wcześniej mógł sprawdzić informacje o niewłaściwym postępowaniu pracownika kwalifikowanym jako ciężkie naruszenie jego podstawowych obowiązków. Jest to także podkreślane w orzecznictwie Sądu Najwyższego (np. w wyroku z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 578/99, OSNP 2001/18/551).

Jeżeli zdarzy się, że naganne zachowanie pracownika składa się z kilku zdarzeń, które stanowią ciąg, a pracownik dalej narusza obowiązki pracownicze, wówczas termin do zwolnienia dyscyplinarnego rozpoczyna bieg od ostatniego ze zdarzeń składających się na to zachowanie. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 20 stycznia 2011 r. (I PK 112/10).

PRZYKŁAD

Pracownik w ciągu tygodnia dwa razy odmówił wykonania polecenia przełożonego. Pracodawca chce rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. W przypadku ponownej odmowy przez pracownika wykonania tego samego polecenia termin miesięczny, w czasie którego można zwolnić pracownika dyscyplinarnie, należy liczyć od daty drugiej odmowy.

Jeśli pracownik popełnił przestępstwo, które uniemożliwia jego dalsze zatrudnianie na dotychczasowym stanowisku, w przypadku gdy przestępstwo to jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, miesięczny termin należy liczyć od dnia, w którym pracownik został przyłapany na gorącym uczynku lub od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o uprawomocnieniu wyroku skazującego pracownika za popełnienie przestępstwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK