| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Nieprawidłowa podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Monitoring w sklepie nagrywa m.in. pracę naszych pracowników. Okazało się, że jeden z kasjerów, zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, schował do portfela część pieniędzy z kasy – ukradł 170 zł. Naszym zdaniem pracownik popełnił przestępstwo, dlatego zwolniliśmy go dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 pkt 2 k.p. Teraz pracownik chce się odwołać do sądu, gdyż – jak twierdzi – nie mieliśmy podstaw do zwolnienia go z tego powodu i będzie żądał przywrócenia do pracy. Czy sąd może przywrócić go do pracy?

Tak, rację ma pracownik, ponieważ pracodawca podał nieprawidłowe podstawy prawne rozwiązania umowy, i sąd będzie mógł przywrócić pracownika do pracy.

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  • ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,
  • zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 k.p.).

Aby jednak wyjaśnić, czym jest przestępstwo, należy sięgnąć do przepisów Kodeksu karnego oraz do Kodeksu wykroczeń. Przestępstwem jest zbrodnia lub występek (art. 7 § 1 k.k.). Kradzież rzeczy (w tym pieniędzy), której wartość nie przekracza 250 zł, nie jest ani zbrodnią ani występkiem, ale wykroczeniem (art. 119 § 1 k.w.). Tym samym kradzież kwoty 170 zł nie będzie przestępstwem, ale wykroczeniem.

Pracodawca, rozwiązując z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika i wskazując przy tym na art. 52 § 1 pkt 2 k.p., zastosował złą podstawę prawną. Pracownik ciężko naruszył swoje obowiązki i taka podstawa powinna być wskazana w piśmie pracodawcy, a nie popełnienie przestępstwa. Dokonane zwolnienie pracownika pozostaje jednak w mocy do czasu prawomocnego orzeczenia sądowego.

Sąd pracy, ustalając, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie, może zwolnionego pracownika przywrócić do pracy na poprzednich warunkach (art. 56 § 1 k.p.). Może także nie uwzględnić żądania pracownika, jeżeli ustali, że przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe (art. 45 § 2 k.p.). W takiej sytuacji zasądzi na jego rzecz odszkodowanie. Wysokość odszkodowania zależy od stażu pracy danego pracownika, a dokładniej od przysługującego mu okresu wypowiedzenia, gdyż odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 58 k.p.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK