| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Obsadzanie wolnych stanowisk urzędniczych

Co do zasady, samorządowych urzędników należy zatrudniać w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Ale stanowiska urzędnicze mogą być też obsadzane m.in. przez przeniesienie na nie osób już pracujących w samorządzie.

Praca tymczasowa

Z pominięciem procedury naboru dopuszczalne jest też niekiedy tymczasowe angażowanie do wykonywania prac urzędniczych:

  • jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami (art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych),
  • w celu zastępstwa pracownika samorządowego, w związku z jego usprawiedliwioną nieobecnością (art. 12 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Pierwsza z możliwości dotyczy osób już wcześniej zatrudnionych u danego pracodawcy samorządowego, druga zaś może być stosowana przede wszystkim do osób niebędących pracownikami danej jednostki.

Wymagania dla danego stanowiska muszą spełniać wszyscy pracownicy, niezależnie od tego, czy pracę podejmują w wyniku otwartego i konkurencyjnego naboru, przeniesienia czy też na zastępstwo.

PRZYKŁAD: Przeniesienie sekretarki na stanowisko referenta

Pani Anna jest pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku sekretarki. Czy może zostać przeniesiona na stanowisko referenta z pominięciem procedury naboru?

Tak, jeżeli przeniesienie nastąpi w ramach tej samej jednostki (tego samego pracodawcy). Sekretarka jest zaliczana do stanowisk pomocniczych i obsługi, zaś referent do stanowisk urzędniczych. W świetle art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, w ramach tej samej jednostki, dopuszczalne jest przeniesienie na stanowisko urzędnicze pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku niezaliczanym do urzędniczych. Potwierdza to art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych stanowiący, że pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny). Również w tym przepisie nie zastrzeżono, że na stanowisko zaliczane do stanowisk urzędniczych można awansować, w ramach tej samej jednostki, tylko osobę zatrudnioną na innym stanowisku urzędniczym.

Natomiast, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, do innego pracodawcy samorządowego na stanowisko urzędnicze może być przeniesiona tylko osoba, która była dotąd zatrudniona na stanowisku zaliczanym do urzędniczych. Takie przeniesienie może nastąpić na wniosek lub za zgodą pracownika, w drodze porozumienia pracodawców (art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych).

Podstawa prawna

  • Art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 i 2, art. 21 i 22 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – Dz.U. nr 223, poz. 1458; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 229, poz. 1494.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych – Dz.U. nr 50, poz. 398; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 220, poz. 1721.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK