| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Nie. Nieudzielenie przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków względem pracownika, który może w takim przypadku rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik rozwiąże umowę, wówczas pracodawca jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Nie tylko pracodawcy przysługuje uprawnienie do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Również pracownik może w ten sposób zakończyć stosunek pracy w przypadkach wskazanych w kodeksie pracy. Może on zatem rozwiązać umowę, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Takie uprawnienie przysługuje również w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Kodeks pracy nie wyjaśnia jednak, co dokładnie należy rozumieć przez pojęcie podstawowych obowiązków pracodawcy. Niewątpliwie niewypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonej wysokości, niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy czy utrudnianie podnoszenia kwalifikacji będzie stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Za podstawowe obowiązki pracodawcy należy uznać również obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, równego traktowania i niedyskryminowania pracowników czy poszanowania ich godności.

Pracodawca musi także udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze. Jeśli zatem pracodawca kilkakrotnie odmawia jego udzielenia, wówczas dochodzi do ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Takie zachowanie pracodawcy daje pracownikowi podstawę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia i uzyskania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za przysługujący mu okres wypowiedzenia. Jeśli pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony, wówczas jego wysokość zależy od czasu przepracowanego u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik przepracował krócej niż pół roku, będzie przysługiwało mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie. Jeśli przepracował mniej niż trzy lata, otrzyma jednomiesięczne odszkodowanie, gdy więcej – jego wysokość wyniesie równowartość otrzymywanej przez niego pensji za trzy miesiące. Natomiast w sytuacji gdy pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie.

Podstawa prawna

  • Art. 55 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 181.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK