| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia

Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia

Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony 21 lutego 2011 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 2 marca jego stosunek pracy podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność rozwiązania umowy?

Tak. Pracownik jest w tym przypadku objęty ochroną przed zwolnieniem. Dokonane przez pracodawcę rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy, a zatem może zostać uznane przez sąd za bezskuteczne. W tej sytuacji po upływie okresu wypowiedzenia i rozwiązaniu umowy pracownik może dochodzić od pracodawcy należnego mu odszkodowania.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.). Zdaniem Sądu Najwyższego (dalej: SN) zakaz przewidziany w art. 39 k.p. obowiązuje także wtedy, gdy rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wprawdzie po osiągnięciu przez pracownika wieku emerytalnego, jednak jej wypowiedzenie dokonane zostało przez zakład pracy w czasie, gdy pracownik tego wieku jeszcze nie osiągnął (wyrok SN z 19 maja 1992 r., sygn. akt I PRN 19/92, niepublikowany). Stanowisko SN może w praktyce powodować problem z odróżnieniem daty złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu od rozpoczęcia biegu wypowiedzenia. Pracodawcy powinni pamiętać, że bieg wypowiedzenia rozpoczyna się zawsze z początkiem tygodnia lub miesiąca, a oświadczenie o wypowiedzeniu może być złożone w trakcie tygodnia lub miesiąca. Problematyczne może być również złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu w formie listownej. Jest ono bowiem skuteczne dopiero z chwilą, w której pracownik mógł się zapoznać z treścią listu. Jeśli zatem pracownik spodziewa się, że otrzyma od pracodawcy wypowiedzenie, wówczas może nie odbierać listów z pracy, podejrzewając, że tą drogą pracodawca zechce rozwiązać umowę.

Jeśli pracodawca chce skutecznie zwolnić osobę, która zbliża się do wieku przedemerytalnego, wówczas powinien złożyć oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy tak, by koniec okresu wypowiedzenia przypadał przed rozpoczęciem ochrony przedemerytalnej. W ten sposób pracodawca uniknie komplikacji związanych z długotrwałym postępowaniem sądowym i wypłatą ewentualnego odszkodowania.

Podstawa prawna

  • Art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 181.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »