| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę?

Nie mają Państwo obowiązku zawierania z pracownikiem nowej umowy o pracę, gdyż warunki zatrudnienia określa umowa nieprawidłowo rozwiązana, zaś stosunek pracy zostaje „odtworzony” z mocy samego orzeczenia sądu pracy. Warunkiem tego jest zgłoszenie gotowości do pracy przez pracownika w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku o przywróceniu do pracy. Dodatkowe Państwa obowiązki związane z przywróceniem do pracy, to ewentualnie wypłata wynagrodzenia za czas pozostawania pracownika bez pracy czy sprostowanie na jego wniosek wydanego wcześniej świadectwa pracy. W przypadku likwidacji oddziału, w którym przywracany pracownik świadczył pracę, mogą Państwo np. powierzyć mu na 3 miesiące w roku kalendarzowym inną pracę odpowiednią ze względu na jego wykształcenie i kwalifikacje czy wypowiedzieć warunki obowiązującej umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Konsekwencją orzeczenia sądu o przywróceniu pracownika do pracy jest „reaktywacja” stosunku pracy na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca nie musi zatem ich ponownie określać przez wskazanie rodzaju pracy, miejsca pracy, warunków wynagradzania i innych elementów treści umowy. Stosunek pracy zostaje przywrócony na podstawie prawomocnego wyroku sądu pracy. Warunkiem jest jednak zgłoszenie przez pracownika gotowości do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku (art. 48 § 1 Kodeksu pracy). Orzeczenie sądowe niejako anuluje bowiem skutki nieprawidłowego rozwiązania umowy. Natomiast przystąpienie do pracy „przywraca” ważność poprzedniemu stosunkowi pracy z dniem dopuszczenia pracownika do pracy. Niewłaściwie rozwiązana umowa o pracę staje się z tą datą ponownie obowiązująca.

WAŻNE!

Z pracownikiem przywróconym do pracy nie trzeba ponownie zawierać umowy o pracę.

Powierzenie pracownikowi pracy na innym stanowisku, w przypadku przywrócenia go przez sąd na poprzednio zajmowane, jest niedopuszczalne. Wyjątkowo mogą Państwo wykonując wyrok przywracający pracownika do pracy na poprzednich warunkach, powierzyć temu pracownikowi na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy inną pracę, niż określona w umowie o pracę, jeżeli wykonywanie pracy na stanowisku zajmowanym przez niego przed rozwiązaniem stosunku pracy nie jest możliwe z przyczyn organizacyjnych. Może to jednak nastąpić wyłącznie na czas określony nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym i tylko pod warunkiem, że nie spowoduje obniżenia wynagrodzenia, a praca odpowiada kwalifikacjom danego pracownika. W sytuacji gdy jednostka organizacyjna, w której wcześniej pracował pracownik, nie istnieje, mogą Państwo po przywróceniu go do pracy zmienić warunki umowy (np. w zakresie miejsca świadczenia pracy) porozumieniem zmieniającym lub wypowiedzeniem warunków pracy (art. 42 Kodeksu pracy).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK