| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę?

Nie mają Państwo obowiązku zawierania z pracownikiem nowej umowy o pracę, gdyż warunki zatrudnienia określa umowa nieprawidłowo rozwiązana, zaś stosunek pracy zostaje „odtworzony” z mocy samego orzeczenia sądu pracy. Warunkiem tego jest zgłoszenie gotowości do pracy przez pracownika w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku o przywróceniu do pracy. Dodatkowe Państwa obowiązki związane z przywróceniem do pracy, to ewentualnie wypłata wynagrodzenia za czas pozostawania pracownika bez pracy czy sprostowanie na jego wniosek wydanego wcześniej świadectwa pracy. W przypadku likwidacji oddziału, w którym przywracany pracownik świadczył pracę, mogą Państwo np. powierzyć mu na 3 miesiące w roku kalendarzowym inną pracę odpowiednią ze względu na jego wykształcenie i kwalifikacje czy wypowiedzieć warunki obowiązującej umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Konsekwencją orzeczenia sądu o przywróceniu pracownika do pracy jest „reaktywacja” stosunku pracy na warunkach istniejących w chwili rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca nie musi zatem ich ponownie określać przez wskazanie rodzaju pracy, miejsca pracy, warunków wynagradzania i innych elementów treści umowy. Stosunek pracy zostaje przywrócony na podstawie prawomocnego wyroku sądu pracy. Warunkiem jest jednak zgłoszenie przez pracownika gotowości do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku (art. 48 § 1 Kodeksu pracy). Orzeczenie sądowe niejako anuluje bowiem skutki nieprawidłowego rozwiązania umowy. Natomiast przystąpienie do pracy „przywraca” ważność poprzedniemu stosunkowi pracy z dniem dopuszczenia pracownika do pracy. Niewłaściwie rozwiązana umowa o pracę staje się z tą datą ponownie obowiązująca.

WAŻNE!

Z pracownikiem przywróconym do pracy nie trzeba ponownie zawierać umowy o pracę.

Powierzenie pracownikowi pracy na innym stanowisku, w przypadku przywrócenia go przez sąd na poprzednio zajmowane, jest niedopuszczalne. Wyjątkowo mogą Państwo wykonując wyrok przywracający pracownika do pracy na poprzednich warunkach, powierzyć temu pracownikowi na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy inną pracę, niż określona w umowie o pracę, jeżeli wykonywanie pracy na stanowisku zajmowanym przez niego przed rozwiązaniem stosunku pracy nie jest możliwe z przyczyn organizacyjnych. Może to jednak nastąpić wyłącznie na czas określony nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym i tylko pod warunkiem, że nie spowoduje obniżenia wynagrodzenia, a praca odpowiada kwalifikacjom danego pracownika. W sytuacji gdy jednostka organizacyjna, w której wcześniej pracował pracownik, nie istnieje, mogą Państwo po przywróceniu go do pracy zmienić warunki umowy (np. w zakresie miejsca świadczenia pracy) porozumieniem zmieniającym lub wypowiedzeniem warunków pracy (art. 42 Kodeksu pracy).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK