| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Czy pracodawca musi ponownie zawrzeć umowę o pracę w razie prawomocnego orzeczenia sądu przywracającego pracownika do pracy

Na skutek nieprawidłowo dokonanego przez nas wypowiedzenia umowy o pracę sąd zadecydował o przywróceniu pracownika do pracy na dotychczasowe stanowisko. Pracownik zgłosił się do pracy i zażądał podpisania umowy. Czy mamy obowiązek zawarcia z pracownikiem nowej umowy o pracę? Czy ciążą na nas jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki związane z przywróceniem pracownika do pracy? Jak mamy postąpić, jeśli został zlikwidowany oddział, w którym pracownik świadczył pracę?

Po przywróceniu pracownika do pracy istnieje także możliwość wypowiedzenia mu umowy o pracę z powodu likwidacji oddziału. W takiej sytuacji w okresie wypowiedzenia można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy lub oddelegować go do innej jednostki organizacyjnej pracodawcy.

Muszą Państwo pamiętać również o tym, że pracownik, który został przywrócony do pracy, ma najczęściej prawo do wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Sąd pracy, orzekając o przywróceniu pracownika do pracy, może zasądzić jednocześnie wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 Kodeksu pracy). Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, zaś okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również przypadków, gdy umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego, np. z pracownikami podlegającymi ochronie związkowej.

Nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik dochodził wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w drodze odrębnego powództwa. Obowiązek wypłacenia zasądzonego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy jest jednak uzależniony od przystąpienia pracownika do pracy.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi wynagrodzenie, wlicza mu się do okresu zatrudnienia (art. 51 § 1 Kodeksu pracy). Natomiast okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia. Zgodnie jednak z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok SN z 10 marca 2010 r., II PK 265/09, wyrok SN z 14 marca 2006 r., I PK 144/05, OSNP 2007/5-6/68), pracownik przywrócony orzeczeniem sądu nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego za okres pozostawania bez pracy.

W razie prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy w związku z niezgodnym z przepisami prawa wypowiedzeniem umowy o pracę, są Państwo również zobowiązani, na żądanie pracownika, uzupełnić treść wydanego mu uprzednio świadectwa pracy o dodatkową informację o tym orzeczeniu, podpisaną przez pracodawcę i opatrzoną datą.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »