| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Jeżeli są Państwo przedsiębiorcą, to będą Państwo mogli zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony. Zawierając trzecią umowę na czas określony należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przekroczyła ona 24-miesięcznego okresu liczonego od 22 sierpnia 2009 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy antykryzysowej. A zatem od 1 kwietnia 2011 r. mogą Państwo zawrzeć umowę na czas określony maksymalnie do 21 sierpnia 2011 r. Pracodawca, który nie jest przedsiębiorcą, nie może natomiast zawrzeć z pracownikiem kolejnej, trzeciej umowy na czas określony.

UZASADNIENIE

Przepisy Kodeksu pracy ograniczają swobodę zawierania umów na czas określony. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, a przerwa między rozwiązaniem dotychczasowej umowy a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 251 § 1 Kodeksu pracy). Regulacja ta ma zatem odniesienie do sytuacji, gdy między poprzednimi dwiema umowami zawartymi na czas określony nie było żadnych przerw, a trzecia umowa została zawarta nie później niż w ciągu 1 miesiąca od rozwiązania poprzedniej umowy. Zasada ta obejmuje wszystkie umowy o pracę zawarte po raz trzeci na czas określony niezależnie od tego, na jak długi okres zostały one zawarte z tym samym pracownikiem.

Ograniczenie liczby zawieranych umów na czas określony z tym samym pracownikiem dotyczy jednak obecnie tylko tych pracodawców, którzy nie są przedsiębiorcami. Jeżeli nie są więc Państwo przedsiębiorcą, nie będą Państwo mogli zawrzeć z pracownikiem trzeciej umowy na czas określony od 1 kwietnia 2011 r.

Odmienne od przedstawionego uregulowanie dotyczące umów na czas określony wprowadziły przepisy tzw. ustawy antykryzysowej. Ustawa ta określiła nowe zasady zatrudniania pracowników na podstawie umów na czas określony. Dotyczy to zarówno nowo zawieranych umów o pracę na czas określony, jak też niektórych umów już obowiązujących. Ustawa antykryzysowa obwiązuje od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. i w tym czasie należy stosować jej regulacje dotyczące zawierania umów na czas określony. Odnosi się to nie tylko do pracodawców dotkniętych kryzysem ekonomicznym, ale również do pozostałych. Jednak przepisy ustawy antykryzysowej mają zastosowanie jedynie do przedsiębiorców w rozumieniu przepisu art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Nie stosujemy ich więc do pracodawców, którzy nie są przedsiębiorcami, np. do jednostek samorządowych, urzędów państwowych.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »