| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Zgodnie z ustawą antykryzysową, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 24 miesięcy (art. 13 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Natomiast do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej nie stosuje się dotychczasowych przepisów Kodeksu pracy, tylko przepisy ustawy antykryzysowej (art. 35 ustawy antykryzysowej). Moment, od którego należy liczyć 24-miesięczny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych takich umów (czyli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej, tj. począwszy od 22 sierpnia 2009 r.), jest liczony od dnia nawiązania stosunku pracy na podstawie pierwszej umowy o pracę na czas określony. Natomiast w odniesieniu do umów o pracę na czas określony, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej i trwających w czasie wejścia w życie tej ustawy, okres 24 miesięcy liczy się od 22 sierpnia 2009 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy antykryzysowej. A zatem umowa o pracę na czas określony zawarta przed tą datą, która miałaby się rozwiązać 21 sierpnia 2011 r. (kiedy mijają 24 miesiące), nie narusza przepisów ustawy antykryzysowej.

WAŻNE!

W przypadku umów na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, okres 24 miesięcy, przez jaki mogą maksymalnie trwać te umowy w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, liczymy od 22 sierpnia 2009 r.

Przepisy ustawy antykryzysowej nie regulują sposobu postępowania w stosunku do umów na czas określony zawartych przed dniem jej wejścia w życie, których czas trwania przekracza 24 miesiące licząc od 22 sierpnia 2009 r. Obecnie prezentowane są więc różne poglądy dotyczące sytuacji, gdy umowa o pracę na czas określony zawarta przed dniem wejścia ustawy w życie trwa dłużej niż 24 miesiące. A mianowicie, że umowa taka rozwiąże się automatycznie z upływem 24 miesięcy albo umowa o pracę zawarta na czas określony przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Nie można jednak przyjąć, że takie umowy rozwiązywałyby się automatycznie z upływem 24 miesięcy lub przekształcałyby się w umowy na czas nieokreślony. Takiemu poglądowi można zarzucić brak poszanowania woli stron, które zawarły takie umowy zgodnie z obowiązującym w tym czasie prawem. Jednak od stron takich umów należy oczekiwać właściwego wypełniania obowiązujących przepisów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »