| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Zgodnie z ustawą antykryzysową, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 24 miesięcy (art. 13 ust. 1 ustawy antykryzysowej). Za kolejną umowę na czas określony uważa się umowę zawartą przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony. Natomiast do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej nie stosuje się dotychczasowych przepisów Kodeksu pracy, tylko przepisy ustawy antykryzysowej (art. 35 ustawy antykryzysowej). Moment, od którego należy liczyć 24-miesięczny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych takich umów (czyli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych w okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej, tj. począwszy od 22 sierpnia 2009 r.), jest liczony od dnia nawiązania stosunku pracy na podstawie pierwszej umowy o pracę na czas określony. Natomiast w odniesieniu do umów o pracę na czas określony, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej i trwających w czasie wejścia w życie tej ustawy, okres 24 miesięcy liczy się od 22 sierpnia 2009 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy antykryzysowej. A zatem umowa o pracę na czas określony zawarta przed tą datą, która miałaby się rozwiązać 21 sierpnia 2011 r. (kiedy mijają 24 miesiące), nie narusza przepisów ustawy antykryzysowej.

WAŻNE!

W przypadku umów na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy antykryzysowej, okres 24 miesięcy, przez jaki mogą maksymalnie trwać te umowy w czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej, liczymy od 22 sierpnia 2009 r.

Przepisy ustawy antykryzysowej nie regulują sposobu postępowania w stosunku do umów na czas określony zawartych przed dniem jej wejścia w życie, których czas trwania przekracza 24 miesiące licząc od 22 sierpnia 2009 r. Obecnie prezentowane są więc różne poglądy dotyczące sytuacji, gdy umowa o pracę na czas określony zawarta przed dniem wejścia ustawy w życie trwa dłużej niż 24 miesiące. A mianowicie, że umowa taka rozwiąże się automatycznie z upływem 24 miesięcy albo umowa o pracę zawarta na czas określony przekształci się w umowę o pracę na czas nieokreślony.

Nie można jednak przyjąć, że takie umowy rozwiązywałyby się automatycznie z upływem 24 miesięcy lub przekształcałyby się w umowy na czas nieokreślony. Takiemu poglądowi można zarzucić brak poszanowania woli stron, które zawarły takie umowy zgodnie z obowiązującym w tym czasie prawem. Jednak od stron takich umów należy oczekiwać właściwego wypełniania obowiązujących przepisów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK