| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Jaki zastosować okres wypowiedzenia, jeżeli 3-letni staż pracy upływa pracownikowi w ostatnim dniu okresu wypowiedzenia

Zatrudniamy pracownika od 1 kwietnia 2008 r. Obecnie pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. W lutym br. chcemy mu wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 marca 2011 r. Czy w takim przypadku powinniśmy zastosować 1-miesięczny czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Powinni Państwo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie z zastosowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W trakcie wypowiedzenia miną mu bowiem 3 lata pracy w Państwa firmie, co uprawnia pracownika do dłuższego okresu wypowiedzenia.

UZASADNIENIE

Okres wypowiedzenia pracownika w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy na czas nieokreślony zależy od zakładowego stażu pracy (art. 36 § 1 Kodeksu pracy). W tym przypadku nie ma zatem znaczenia staż ogólny, jaki pracownik posiada. Do okresu pracy u danego pracodawcy wliczamy wszystkie okresy zatrudnienia, jakie pracownik posiada u tego pracodawcy. Potwierdził to w uchwale z 15 stycznia 2003 r. Sąd Najwyższy (III PZP 20/02, Biul. SN 2003/1/21).

PRZYKŁAD

Pracownik pracował w firmie ABC od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2008 r. Następnie przeszedł do innej firmy. Od 1 stycznia 2010 r. ponownie pracuje w firmie ABC. Obliczając jego staż zakładowy, przy ustalaniu okresu wypowiedzenia należy uwzględnić obydwa okresy pracy w firmie ABC. Jeżeli pracownik jest obecnie zatrudniony na umowę na czas nieokreślony, to ma prawo do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, ponieważ łącznie posiada ponad 3-letni okres pracy w tej samej firmie.

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia do okresu zatrudnienia wliczamy również okresy pracy w poprzednim zakładzie, jeżeli obecny pracodawca jest jego następcą prawnym.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

@RY1@i65/2011/003/i65.2011.003.000.0035.001.jpg@RY2@

Do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, wliczamy również okres wypowiedzenia tej umowy. Tak uznał w uchwale z 4 kwietnia 1979 r. Sąd Najwyższy (I PZP 33/78, OSNC 1979/10/188). Oznacza to, że pracodawca ustalając długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony nie powinien uwzględniać tylko okresu zatrudnienia trwającego do czasu wręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Powinien również wziąć pod uwagę okres zatrudnienia przypadający w okresie wypowiedzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK