| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Czy dni wolnych na poszukiwanie pracy można udzielić pracownikowi po wręczeniu wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę 4 lutego 2011 r. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który obowiązuje pracownika, zacznie biec od 1 marca 2011 r. Czy już w lutym br. możemy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Należy pamiętać, że zwolnienie na poszukiwanie pracy ma charakter celowy. Nie przysługuje ono, jeżeli pracownik wcześniej znajdzie pracę, chyba że musi załatwić jakieś formalności ściśle związane z nową pracą. Zwolnienie to może być udzielone łącznie przez kolejne 2 lub 3 dni bądź oddzielnie na poszczególne dni przypadające w różnych terminach.

PRZYKŁAD

W czasie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownik złożył dokumenty aplikacyjne w innym zakładzie. Wystąpił do kadr dotychczasowego zakładu pracy z pismem o udzielenie mu 2 dni wolnych na poszukanie pracy w związku z tym, że nowy pracodawca polecił pracownikowi przed zatrudnieniem wykonanie badań lekarskich. Dotychczasowy szef nie wyraził zgody na dni wolne. Pracownik nie zgłosił się do pracy w ostatnie 2 dni zatrudnienia. Pracodawca zwolnił go bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Sąd pracy, który rozpatrywał odwołanie pracownika od rozwiązania umowy, uznał postępowanie pracownika za prawidłowe i przyznał mu odszkodowanie. Pracownikowi przysługują bowiem dni wolne na poszukiwanie pracy również na załatwienie formalności związanych z przyjęciem do nowej pracy. Natomiast jeżeli pracodawca nie udziela dni wolnych na poszukiwanie pracy, to musi liczyć się z tym, że w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia pracownik wykorzysta je bez jego zgody.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy powinno być wykorzystane przez pracownika w naturze. Jeżeli pracownik nie wykorzysta w okresie wypowiedzenia dni na poszukiwanie pracy, to nie należy mu się ekwiwalent pieniężny z tego tytułu. Pracownikowi nie będą przysługiwały dni wolne na poszukiwanie pracy, jeżeli zostanie on zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Podstawa prawna

  • art. 361 § 1, art. 37, art. 42 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »