| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Nieważna umowa o pracę nie zawsze oznacza, że nie nawiązano stosunku pracy

Nieważna umowa o pracę nie zawsze oznacza, że nie nawiązano stosunku pracy

Mimo nieważności zawartej umowy o pracę strony mogą nawiązać umowny stosunek pracy przez czynności dorozumiane. Jest to możliwe przez dopuszczenie pracownika do pracy, przyjmowanie pracy przez pracodawcę i realizowanie takiego stosunku prawnego, który odpowiada cechom stosunku pracy określonym w art. 22 k.p. – orzekł SN.

Sąd Najwyższy (SN) rozpatrywał powództwo Igora U., który wystąpił przeciwko spółce T., m.in. o odszkodowanie za niezasadne rozwiązanie umowy o pracę, wydanie świadectwa pracy i wypłatę zaległych wynagrodzeń. Powód był członkiem zarządu spółki. 1 września 1999 r. podpisano z nim umowę o pracę – umowę tę ze strony spółki zawarła Urszula U., która była jednym z trzech ówczesnych wspólników spółki. Dla sądów rejonowego i okręgowego, rozpatrujących sprawę, istnienie stosunku pracy nie było jednak oczywiste.

Powołanie pełnomocnika

Sąd rejonowy podniósł, że w umowach między spółką a członkami zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnicy powołani uchwałą wspólników (art. 203 kodeksu handlowego obowiązującego w czasie, gdy powód był w zarządzie T.). Dotyczy to zarówno umów związanych z pełnioną funkcją (przede wszystkim umów o pracę), jak i niezwiązanych z wykonywaniem funkcji członka zarządu.

Pełnomocnik w tym przypadku nie jest zwykłym pełnomocnikiem spółki, gdyż taki jest powoływany przez zarząd, ewentualnie przez prokurenta lub pełnomocnika. Powołanie takiego pełnomocnika uprawnia go wyłącznie do reprezentowania w sporach lub zawierania umów z członkiem zarządu, a nie do innych czynności prawnych.

Umowa o pracę zawarta przez spółkę z członkiem jej zarządu z naruszeniem wspomnianego wymagania formalnego jest bezwzględnie nieważna. W rozpatrywanej sprawie brak było uchwały wspólników udzielającej Urszuli U. pełnomocnictwa do zawarcia z powodem umowy o pracę. Również w dokumentacji spółki nie było takiej uchwały. Przed sądem pełnomocnik powoda podnosił, że uchwałę podjęto wiele lat wcześniej i prawdopodobnie zaginęła w czasie porządkowania archiwalnych dokumentów.

Pozwany natomiast podkreślał, że takiej uchwały nigdy nie podjęto. Urszula U. zeznała, że podpisała z powodem umowę o pracę na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez zgromadzenie wspólników. Podobnie stwierdzał też inny świadek.

Sąd rejonowy nie dał jednak wiary tym zeznaniom. W jego ocenie nie podjęto żadnej uchwały upoważniającej Urszulę U. do zawarcia z powodem umowy o pracę i w związku z tym jest ona bezwzględnie nieważna. Sąd podkreślił, że wykonywanie czynności przez powoda na rzecz spółki nie ma żadnego znaczenia, gdyż zarówno prezes zarządu, jak i inni jego członkowie mogą je wykonywać na innej podstawie niż stosunek pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK