| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

Czy można zwolnić pracownika, który po otrzymaniu wypowiedzenia został radnym

W październiku 2010 r. wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę z powodu nieterminowego rozliczania się z pobranych zaliczek pieniężnych. Pracownikowi przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 listopada br. i potrwa do 31 stycznia 2011 r. Pracownik 21 listopada 2010 r. został wybrany na radnego gminy. Czy w takim przypadku umowa o pracę rozwiąże się, czy jednak musimy cofnąć wypowiedzenie?

W przypadku gdy rada nie wyrazi zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Państwa pracownikiem, powinni Państwo cofnąć to wypowiedzenie, pamiętając, że będzie potrzebna zgoda pracownika (art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). Jeżeli Państwa pracownik odmówi anulowania wypowiedzenia, będzie ono skuteczne i umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Rada gminy odmawia zgody na rozwiązanie stosunku pracy radnego, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. W pozostałych przypadkach rada może tej zgody odmówić lub jej udzielić.

Szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy dotyczy także tych radnych, którym pracodawca zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy (wyrok Sądu Najwyższego z 17 września 2007 r., III PK 36/07).

Kadencja rady gminy trwa 4 lata, licząc od dnia wyboru. Dzień wyboru radnego należy rozumieć jako dzień wyznaczony na przeprowadzenie wyborów samorządowych, zarządzonych w 2010 r. na 21 listopada. W razie wniesienia protestu wyborczego do czasu rozstrzygnięcia sprawy, do osób wybranych stosuje się przepisy o obowiązkach i prawach radnych (art. 58 ust. 5 Ordynacji wyborczej). Zatem złożenie protestu wyborczego nie pozbawia od razu pracownika ochrony przed zwolnieniem z pracy. Kadencja gminnych rad, które zostały wyłonione w wyborach samorządowych przeprowadzonych w 2006 r., zakończyła się 12 listopada br.

Szczególna ochrona radnego nie ma zastosowania w razie tzw. zwolnień grupowych w zakładzie pracy. W takim przypadku uzyskanie zgody rady gminy nie jest wymagane (wyrok NSA w Warszawie z 9 maja 2006 r., II OSK 194/06). Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem będzie jednak obowiązywała w sytuacji tzw. zwolnień indywidualnych w trybie art. 10 ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.

Podstawa prawna

  • art. 32, art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 25 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),
  • art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 58 ust. 5 ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190),
  • art. 5, art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK