| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ustalić staż pracy

Jak ustalić staż pracy

W marcu 2006 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny na 3 miesiące. Po upływie tego okresu z pracownikiem została zawarta umowa na czas określony na 18 miesięcy. Umowa ta rozwiązała się z upływem czasu, na który została zawarta.15 października 2009 r. ponownie zatrudniliśmy tego pracownika, tym razem na podstawie umowy na czas nieokreślony. Niestety ze względu na spadek liczby zamówień musimy ograniczyć zatrudnienie i zdecydowaliśmy z końcem grudnia 2010 r. wypowiedzieć mu umowę o pracę. Jaki okres wypowiedzenia umowy o pracę obowiązuje nas przy wypowiedzeniu tego stosunku pracy? Czy powinniśmy temu pracownikowi wypłacić odprawę? Dodam, że zatrudniamy 27 pracowników.

Zakładowy staż pracy obliczamy, sumując wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy. Bez znaczenia przy tym są przerwy między poszczególnymi umowami o pracę, rodzaj tych umów czy sposób ich rozwiązania.

Taki sposób obliczania długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony potwierdza Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4). Stwierdził, że przy ustalaniu okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 36 § 1 k.p.) uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego (danego) pracodawcy.

Do okresu zatrudnienia, od którego uzależniona jest długość okresu wypowiedzenia, wlicza się również okres samego wypowiedzenia.

Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeśli z uzasadnienia takiego wynika, że przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy leżą po stronie pracodawcy, np. konieczność ograniczenia zatrudnienia ze względu na zmniejszenie popytu na produkty lub usługi, a pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, pracownik ma prawo do odprawy. Wysokość odprawy zależy od stażu pracy u tego pracodawcy. Jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat, przysługuje mu odprawa w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »