| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy nieudzielenie pracownikowi informacji o możliwości odwołania do sądu pracy jest naruszeniem przepisów

Czy nieudzielenie pracownikowi informacji o możliwości odwołania do sądu pracy jest naruszeniem przepisów

Zwolniliśmy pracownika w trybie dyscyplinarnym. Ze względu na pośpiech, w piśmie rozwiązującym umowę o pracę nie poinformowaliśmy go o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Czy w tej sytuacji naruszyliśmy przepisy o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę?

Brak pouczenia pracownika o prawie odwołania do sądu pracy czy błąd w takim pouczeniu (np. wskazanie niewłaściwego sądu) nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę. Tak samo traktuje się brak pouczenia czy błąd w pouczeniu przy wypowiedzeniu przez pracodawcę umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Oświadczenie pracodawcy o zwolnieniu dyscyplinarnym powinno zawierać wolę natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę, przyczynę uzasadniającą rozwiązanie oraz pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach odwoławczych. Od każdego rozwiązania bez wypowiedzenia pracownik może się odwołać do sądu pracy. Ma na to 14 dni liczonych od dnia doręczenia zawiadomienia o dyscyplinarnym rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli w trakcie postępowania sąd ustali, że pracodawca naruszył przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę, wówczas orzeka o przywróceniu pracownika do pracy albo zasądza na jego rzecz odszkodowanie. Przez niezgodne z prawem zwolnienie dyscyplinarne rozumie się rozwiązanie umowy, m.in.: bez przewidzianej prawem przyczyny, czy też niezachowania przez pracodawcę obowiązkowej formy pisemnej. Postępowanie pracodawcy będzie naruszało przepisy prawa pracy również wtedy, gdy nie zwróci się on o opinię zarządu zakładowej/międzyzakładowej organizacji związkowej, a także jeśli nie uzyska zgody reprezentującej pracownicę zarządu zakładowej/międzyzakładowej organizacji związkowej w okresie, gdy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy miałoby nastąpić w czasie ciąży lub urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 i 2 k.p.; to samo dotyczy ojca korzystającego z urlopu macierzyńskiego).

Brak pouczenia pracownika o prawie odwołania do sądu pracy czy błąd w takim pouczeniu nie stanowi naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę i nie skutkuje uznaniem przez sąd oświadczenia pracodawcy za sprzeczne z prawem. Treść art. 56 k.p. dotyczy roszczeń pracownika w sytuacji, gdy pracodawca naruszy przepisy o rozwiązaniu umowy o pracę (pracownik może zostać przywrócony do pracy albo uzyskać odszkodowanie). Pouczenie nie jest elementem trybu wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę i z tego powodu nie skutkuje wadliwością czynności prawnej. Brak pouczenia lub błąd w pouczeniu może natomiast uzasadniać pozytywne rozpatrzenie wniosku pracownika o przywrócenie terminu do odwołania od natychmiastowego rozwiązania umowy na podstawie art. 265 k.p.

Podstawa prawna

  • Art. 30 § 5 i, 56, art. 177 § 1 i 2, art. 265 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 182, poz. 1228.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK