| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron

Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron

Jeden z dyrektorów naszego zakładu jest zatrudniony na podstawie powołania. 20 października br. zwrócił się do nas z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 14 listopada 2010 r. Czy pracodawca może wyrazić na to zgodę, czy musi być wypełniona wynikająca z Kodeksu pracy procedura odwołania równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę temu pracownikowi?

Mogą Państwo rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie powołania w trybie porozumienia stron. Takie porozumienie musi być zawarte między pracownikiem a właściwym organem pracodawcy, który go powołał.

UZASADNIENIE

Do stosunków pracy zawartych na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony z wyłączeniem przepisów dotyczących m.in. trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę (art. 69 pkt 1 Kodeksu pracy). Oznacza to zatem, że organ powołujący pracownika do pełnienia określonej funkcji ma pełną swobodę w zakresie odwołania go z zajmowanego stanowiska. Odrębności dotyczące rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania w porównaniu z umową o pracę wynikają m.in. z tego, że:

  • odwołanie może nastąpić w każdym czasie, również np. w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, w czasie urlopu macierzyńskiego, w trakcie ochrony przedemerytalnej, w okresie ciąży (jednak w przypadku odwołania pracownic w ciąży i osób podlegających ochronie przedemerytalnej trzeba im zapewnić inną pracę),
  • organ odwołujący nie musi konsultować odwołania pracownika z działającymi w zakładzie związkami zawodowymi,
  • nie jest konieczne wskazywanie przyczyny w odwołaniu pracownika ze stanowiska,
  • odwołanemu pracownikowi nie przysługuje roszenie o przywrócenie do pracy.

Korzyści

Pracodawca może odwołać pracowników zatrudnionych na podstawie powołania, podlegających ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Odrębności w trybie odwołania pracownika z pełnionej funkcji w porównaniu z wypowiedzeniem umowy o pracę nie oznaczają jednak, że organ powołujący i pracownik nie mogą w trybie porozumienia stron rozwiązać łączącego ich stosunku pracy. Taki zakaz byłby nieuzasadnionym ograniczeniem woli stron stosunku pracy, które go zawarły, i nie miałby nic wspólnego z ochroną pracownika zatrudnionego na podstawie powołania. Ochrona trwałości stosunku pracy pracownika nie jest bowiem tożsama z przymusem pozostawania w stosunku pracy przez określony czas, z którym mielibyśmy do czynienia w przypadku wyłączenia prawa stron tego stosunku do jego rozwiązania za porozumieniem stron. Dlatego pracownik powołany lub organ powołujący może zwrócić się do drugiej strony stosunku pracy z wnioskiem o rozwiązanie łączącego ich stosunku prawnego za porozumieniem stron. Zgoda drugiej strony nie jest niczym ograniczona i zależy wyłącznie od woli tej strony na rozwiązanie stosunku pracy w takim trybie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK