| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron

Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron

Jeden z dyrektorów naszego zakładu jest zatrudniony na podstawie powołania. 20 października br. zwrócił się do nas z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 14 listopada 2010 r. Czy pracodawca może wyrazić na to zgodę, czy musi być wypełniona wynikająca z Kodeksu pracy procedura odwołania równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę temu pracownikowi?

Mogą Państwo rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie powołania w trybie porozumienia stron. Takie porozumienie musi być zawarte między pracownikiem a właściwym organem pracodawcy, który go powołał.

UZASADNIENIE

Do stosunków pracy zawartych na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony z wyłączeniem przepisów dotyczących m.in. trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę (art. 69 pkt 1 Kodeksu pracy). Oznacza to zatem, że organ powołujący pracownika do pełnienia określonej funkcji ma pełną swobodę w zakresie odwołania go z zajmowanego stanowiska. Odrębności dotyczące rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania w porównaniu z umową o pracę wynikają m.in. z tego, że:

  • odwołanie może nastąpić w każdym czasie, również np. w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, w czasie urlopu macierzyńskiego, w trakcie ochrony przedemerytalnej, w okresie ciąży (jednak w przypadku odwołania pracownic w ciąży i osób podlegających ochronie przedemerytalnej trzeba im zapewnić inną pracę),
  • organ odwołujący nie musi konsultować odwołania pracownika z działającymi w zakładzie związkami zawodowymi,
  • nie jest konieczne wskazywanie przyczyny w odwołaniu pracownika ze stanowiska,
  • odwołanemu pracownikowi nie przysługuje roszenie o przywrócenie do pracy.

Korzyści

Pracodawca może odwołać pracowników zatrudnionych na podstawie powołania, podlegających ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Odrębności w trybie odwołania pracownika z pełnionej funkcji w porównaniu z wypowiedzeniem umowy o pracę nie oznaczają jednak, że organ powołujący i pracownik nie mogą w trybie porozumienia stron rozwiązać łączącego ich stosunku pracy. Taki zakaz byłby nieuzasadnionym ograniczeniem woli stron stosunku pracy, które go zawarły, i nie miałby nic wspólnego z ochroną pracownika zatrudnionego na podstawie powołania. Ochrona trwałości stosunku pracy pracownika nie jest bowiem tożsama z przymusem pozostawania w stosunku pracy przez określony czas, z którym mielibyśmy do czynienia w przypadku wyłączenia prawa stron tego stosunku do jego rozwiązania za porozumieniem stron. Dlatego pracownik powołany lub organ powołujący może zwrócić się do drugiej strony stosunku pracy z wnioskiem o rozwiązanie łączącego ich stosunku prawnego za porozumieniem stron. Zgoda drugiej strony nie jest niczym ograniczona i zależy wyłącznie od woli tej strony na rozwiązanie stosunku pracy w takim trybie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK