| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

We wrześniu 2010 r. wręczyliśmy naszemu pracownikowi (tak jak większości pracownikom spółki) wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 3-miesięcznego obowiązującego go okresu, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Następnie 29 października 2010 r. temu samemu pracownikowi wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na nienależyte wywiązywanie się z jego obowiązków i utratę zaufania. Pracownik do czasu otrzymania wypowiedzenia definitywnego nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie z października 2010 r. jest skuteczne?

 Wypowiedzenie definitywne dokonane przez Państwa w październiku 2010 r. jest skuteczne. Wypowiedzenie zmieniające z września br. nie musi bowiem doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Wypowiedzenie definitywne stanie się jednak bezskuteczne w momencie złożenia przez pracownika oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków w wypowiedzeniu zmieniającym. Bezskuteczność ta wynika z tego, że po odmowie przyjęcia nowych warunków wypowiedzenie zmieniające spowoduje wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę niż złożone później wypowiedzenie definitywne.

UZASADNIENIE

W przypadku złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia warunków pracy i/lub płacy odmowa przyjęcia przez pracownika zaproponowanych nowych warunków powoduje rozwiązanie umowy z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia (art. 42 § 3 Kodeksu pracy). Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. W sytuacji więc, gdy pracownik przyjmie nowe warunki (nie złoży oświadczenia o ich odmowie), stosunek pracy między stronami będzie istniał również po upływie okresu wypowiedzenia zmieniającego. Z tego powodu dokonanie przez pracodawcę wypowiedzenia definitywnego w okresie trwania wypowiedzenia zmieniającego – i to z innej przyczyny – jest możliwe i dopuszczalne bez konieczności cofnięcia wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a także bez potrzeby uzyskania na to zgody pracownika.

Przepisy prawa pracy i stosowane tutaj pomocniczo regulacje Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli (art. 61 Kodeksu cywilnego) nie wprowadzają zakazu wypowiedzenia umowy o pracę po uprzednim wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy, a przed ustaniem stosunku pracy. Jednak każda czynność prawna powinna być dokonywana z uwzględnieniem jej charakteru i celu, któremu ma służyć. W omawianym przypadku nie można pomijać tego, że wypowiedzenie zmieniające (po złożeniu przez pracownika oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków) powoduje skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę.

W przedstawionej sytuacji definitywne wypowiedzenie z października 2010 r. nie może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę, skoro taki rezultat spowodowałoby wypowiedzenie zmieniające z września 2010 r., które po odrzuceniu przez pracownika nowych warunków płacowych może przekształcić się w wypowiedzenie definitywne. Z tego właśnie powodu wynika bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego po wcześniejszym wypowiedzeniu pracownikowi warunków pracy i/lub płacy, jeśli pracownik nie zgodzi się na nowe warunki.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »