| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

We wrześniu 2010 r. wręczyliśmy naszemu pracownikowi (tak jak większości pracownikom spółki) wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 3-miesięcznego obowiązującego go okresu, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Następnie 29 października 2010 r. temu samemu pracownikowi wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na nienależyte wywiązywanie się z jego obowiązków i utratę zaufania. Pracownik do czasu otrzymania wypowiedzenia definitywnego nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie z października 2010 r. jest skuteczne?

WAŻNE!

Wypowiedzenie definitywne złożone przez pracodawcę po wcześniejszym wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy może być skuteczne jedynie pod warunkiem, że pracownik przyjmie zaproponowane mu nowe warunki umowy.

Tak samo, jak w omawianym przypadku będzie również w sytuacji, gdy pracodawca złoży pracownikowi w tym samym miesiącu definitywne wypowiedzenie umowy o pracę po wcześniej dokonanym już wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy. Wówczas do rozwiązania umowy o pracę doprowadzi złożone jako pierwsze wypowiedzenie zmieniające, jeśli stanie się definitywne po odmowie przyjęcia nowych warunków przez pracownika (nawet jeżeli odmowa ta zostanie złożona już po dokonanym przez pracodawcę drugim wypowiedzeniu).

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi na początku października br. wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Następnie 29 października br. z powodu pogorszenia sytuacji finansowej w firmie wręczył mu wypowiedzenie definitywne. Pracownik 2 listopada br. złożył pracodawcy oświadczenie, że przyjmuje nowe warunki zatrudnienia. W takiej sytuacji ze względu na przyjęcie nowych warunków pracy i płacy oraz złożone jeszcze w październiku br. wypowiedzenie, umowa rozwiąże się z końcem listopada z powodu dokonanego wypowiedzenia definitywnego. Gdyby pracownik nie przyjął nowych warunków zatrudnienia, wówczas dokonane później wypowiedzenie definitywne stałoby się bezskuteczne, a umowa rozwiązałaby się na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 32, art. 36, art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika mimo wcześniejszego odwołania się pracownika do sądu.

2. Ponowne wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w okresie pierwszego wypowiedzenia przez zakład pracy, będący w błędnym przekonaniu, że wypowiedzenie wcześniejsze zostało skutecznie cofnięte, jest bezskuteczne. (Uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)

• 1. Pracodawca, który wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, może do czasu rozwiązania stosunku pracy dokonać ponownego jej wypowiedzenia, bez potrzeby uzyskania zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia.

2. Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie odwołania pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę nie jest warunkiem dopuszczalności ponownego jej wypowiedzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., I PK 49/2002, OSNP 2004/13/220)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK