| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

We wrześniu 2010 r. wręczyliśmy naszemu pracownikowi (tak jak większości pracownikom spółki) wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 3-miesięcznego obowiązującego go okresu, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Następnie 29 października 2010 r. temu samemu pracownikowi wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na nienależyte wywiązywanie się z jego obowiązków i utratę zaufania. Pracownik do czasu otrzymania wypowiedzenia definitywnego nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie z października 2010 r. jest skuteczne?

WAŻNE!

Wypowiedzenie definitywne złożone przez pracodawcę po wcześniejszym wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy może być skuteczne jedynie pod warunkiem, że pracownik przyjmie zaproponowane mu nowe warunki umowy.

Tak samo, jak w omawianym przypadku będzie również w sytuacji, gdy pracodawca złoży pracownikowi w tym samym miesiącu definitywne wypowiedzenie umowy o pracę po wcześniej dokonanym już wypowiedzeniu warunków pracy i/lub płacy. Wówczas do rozwiązania umowy o pracę doprowadzi złożone jako pierwsze wypowiedzenie zmieniające, jeśli stanie się definitywne po odmowie przyjęcia nowych warunków przez pracownika (nawet jeżeli odmowa ta zostanie złożona już po dokonanym przez pracodawcę drugim wypowiedzeniu).

PRZYKŁAD

Pracodawca złożył pracownikowi na początku października br. wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Następnie 29 października br. z powodu pogorszenia sytuacji finansowej w firmie wręczył mu wypowiedzenie definitywne. Pracownik 2 listopada br. złożył pracodawcy oświadczenie, że przyjmuje nowe warunki zatrudnienia. W takiej sytuacji ze względu na przyjęcie nowych warunków pracy i płacy oraz złożone jeszcze w październiku br. wypowiedzenie, umowa rozwiąże się z końcem listopada z powodu dokonanego wypowiedzenia definitywnego. Gdyby pracownik nie przyjął nowych warunków zatrudnienia, wówczas dokonane później wypowiedzenie definitywne stałoby się bezskuteczne, a umowa rozwiązałaby się na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 32, art. 36, art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

• 1. Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika mimo wcześniejszego odwołania się pracownika do sądu.

2. Ponowne wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę dokonane w okresie pierwszego wypowiedzenia przez zakład pracy, będący w błędnym przekonaniu, że wypowiedzenie wcześniejsze zostało skutecznie cofnięte, jest bezskuteczne. (Uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)

• 1. Pracodawca, który wypowiedział pracownikowi umowę o pracę, może do czasu rozwiązania stosunku pracy dokonać ponownego jej wypowiedzenia, bez potrzeby uzyskania zgody pracownika na cofnięcie wcześniejszego wypowiedzenia.

2. Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie odwołania pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę nie jest warunkiem dopuszczalności ponownego jej wypowiedzenia. (Wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., I PK 49/2002, OSNP 2004/13/220)

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Patentowy.com

Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »