| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

Jak rozliczyć karę za niedotrzymanie umowy przedwstępnej

W związku z planowaną inwestycją ogłosiliśmy nabór kandydatów na stanowisko kierownika budowy. Z jedną z osób wyłonionych spośród kilku ofert zawarliśmy przedwstępną umowę o pracę. Nie od razu doszło do podpisania umowy o pracę ze względu na trwające jeszcze przygotowania i oczekiwanie na finalizację umowy kredytowej. W umowie przedwstępnej uzgodniliśmy kwotę odszkodowania na wypadek wycofania się jednej ze stron z przyrzeczenia zawarcia umowy o pracę. Na tydzień przed terminem podjęcia zatrudnienia przez tę osobę okazało się, że bank odmówił nam kredytu. Dla nas oznacza to przesunięcie w czasie rozpoczęcia prac. Poinformowaliśmy naszego kandydata, że jesteśmy zmuszeni zerwać umowę przedwstępną. Czy odszkodowanie z tytułu niedotrzymania warunków przedwstępnej umowy o pracę, jakie będziemy zobowiązani wypłacić kandydatowi, podlega opodatkowaniu i składkom na ZUS? Jeśli tak, to jak je rozliczyć?

Otrzymane odszkodowanie stanowi u niedoszłego pracownika przychód podlegający opodatkowaniu. Przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł. Nie mają Państwo obowiązku odprowadzania od niego podatku do urzędu skarbowego. Po zakończeniu roku podatkowego powinni Państwo wystawić kandydatowi informację PIT-8C. Na tej podstawie podatnik powinien rozliczyć się samodzielnie z urzędem skarbowym. Od kwoty odszkodowania nie należy odprowadzać składek do ZUS.

UZASADNIENIE

Instytucji przedwstępnej umowy o pracę nie ma w prawie pracy. Nie oznacza to jednak niemożności zawarcia takiej umowy, jeżeli jej cel służy interesom obu stron.

Umowa przedwstępna występuje w przepisach Kodeksu cywilnego. Jej zastosowanie jest dopuszczalne także w stosunkach pracy. Kodeks pracy stanowi, że w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy należy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy (art. 300 Kodeksu pracy). Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy, który w wyroku z 21 czerwca 1972 r. (III PZP 13/72, OSNC 1972/11/201) uznał dopuszczalność podpisywania przedwstępnych umów o pracę.

WAŻNE!

Pracodawca może podpisać z kandydatem do pracy przedwstępną umowę o pracę.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »