| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia

Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia

Rozwiązałem umowę o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik jest nieobecny w pracy i chciałbym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysłać pocztą. Kiedy będę mógł uznać, że wysłane listem poleconym oświadczenie zostało doręczone? Jaką datę mam umieścić w świadectwie pracy?

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Dwukrotne awizowanie przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia stwarza domniemanie faktyczne, że pracownik zapoznał się z jego treścią.

Kwestie, które porusza w swoim pytaniu Czytelnik, nie są uregulowane w Kodeksie pracy. Odpowiedzi należy szukać w przepisach Kodeksu cywilnego, którego przepisy stosuje się odpowiednio w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy (art. 300 k.p.).

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c.).

Oznacza to, że pracodawca, wysyłając listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, powinien poczekać na zwrotne poświadczenie odbioru przez pracownika pisma rozwiązującego umowę o pracę. Dopiero wówczas z chwilą dotarcia pisma do adresata umowa o pracę się rozwiąże. Oczywiście zasada ta nie może działać na niekorzyść pracodawcy oczekującego na potwierdzenie pracownika, który może się uchylać od odebrania pisma z poczty. W związku z tym przyjmuje się domniemanie faktyczne, że pracownik zapoznał się z treścią oświadczenia pracodawcy z upływem ostatniego dnia terminu drugiego awiza przesyłki poleconej zawierającej oświadczenie pracodawcy. W świadectwie pracy jako datę rozwiązania umowy o pracę należy wpisać datę odebrania przez pracownika listu z poczty albo dzień drugiego awizowania, jeżeli pracownik nie odebrał pisma pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK