| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy za tzw. uprzedzeniem

Rozwiązanie umowy za tzw. uprzedzeniem

Nasz zakład pracy został przejęty przez inną firmę w trybie art. 231 k.p. Jeden z pracowników poinformował nas, że rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czy pracownik może rozwiązać umowę w tym trybie i co w tej sytuacji należy wpisać w świadectwie pracy?

Tak, pracownik przejmowanego zakładu może za 7-dniowym uprzedzeniem rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W świadectwie pracy należy wówczas wskazać, że rozwiązanie umowy nastąpiło w tym trybie, traktowanym jako tryb szczególny zakończenia stosunku pracy.

Przepisy Kodeksu pracy przyznają pracownikom możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 231 § 4 k.p.). Oznacza to, że pracownik przejmowanego zakładu pracy może jedynie za 7-dniowym uprzedzeniem rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, niezależnie od długości tego okresu. Ustanie stosunku pracy następuje wówczas z upływem okresu 7 dni od złożenia pracodawcy oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy w tym trybie.

Warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest zachowanie terminu 2 miesięcy od momentu przejścia zakładu na innego pracodawcę. Skorzystanie przez pracownika z wyżej opisanego uprawnienia wywołuje dla niego skutki, jakie zgodnie z przepisami prawa wiążą się z wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę. W związku z tym były pracownik może korzystać z uprawnień, które pracownicy co do zasady tracą, wypowiadając umowę o pracę. Przykładem takiego uprawnienia jest np. prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Należy pamiętać, że korzystając z możliwości niemal bezzwłocznego rozwiązania umowy o pracę, pracownik nie ma prawa do odszkodowania za „utracony” okres wypowiedzenia, jak również do wynagrodzenia za ten okres (wyrok SN z 2 sierpnia 2000 r., I PKN 747/99, OSNP 2002/4/86).

Pracodawca, wystawiając świadectwo pracy pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę w trybie przedstawionym powyżej, powinien wskazać, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trybie art. 231 § 4 k.p. Jest to szczególny tryb rozwiązania umowy o pracę. W związku z tym, wypełniając świadectwo pracy, należy wpisać powyższą przyczynę rozwiązania stosunku pracy w ust. 3 pkt b.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »