| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia

Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia

Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia?

Nie jest dopuszczalne przeniesienie pracownika w czasie biegnącego wypowiedzenia do pracy fizycznej nieodpowiadającej jego kwalifikacjom. Natomiast wskazana w pytaniu odprawa będzie przysługiwać pracownicy, jeśli staż jej pracy wynosi minimum 8 lat.

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy oznacza automatyczne przekształcenie się wypowiedzenia zmieniającego w wypowiedzenie umowy o pracę. W tym czasie pracodawca nie może powierzyć pracownikowi wykonywania pracy nieodpowiadającej jego kwalifikacjom i nabytemu doświadczeniu. Przeniesienie pracownika, który zajmował stanowisko merytoryczne – nawet tylko w okresie wypowiedzenia – do pracy fizycznej jest naruszeniem przepisów prawa pracy. Powierzając pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, należy pamiętać, że musi ona odpowiadać jego kwalifikacjom i nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia.

Instytucja dotycząca powierzenia pracownikowi innej pracy, niewymagająca dokonania wypowiedzenia warunków pracy i płacy, została uregulowana w art. 42 § 4 k.p. Na podstawie tego przepisu pracodawca w przypadkach uzasadnionych swoimi potrzebami może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Przez kwalifikacje, o których mowa w art. 42 § 4 k.p., należy rozumieć nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika – jego formalne wykształcenie, zdobyte doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności, ale także właściwości psychofizyczne pracownika, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego (wyrok SN z 4 października 2000 r., I PKN 61/00, OSNP – wkł. 2001/10/9). Powierzenie pracownikowi innej pracy nie może również naruszać jego godności osobistej.

Odnosząc się do kwestii wypłaty odprawy pieniężnej, istotne znaczenie mają tutaj przyczyny, dla których pracodawca dokonał wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy. Jeśli są to przyczyny niedotyczące pracownika, a leżące po stronie pracodawcy (np. likwidacja stanowiska pracy) i pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, wówczas zobowiązany jest on do wypłaty odprawy pieniężnej. Wysokość tej odprawy uzależniona jest od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy (art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – DzU nr 90, poz. 844 ze zm.). Trzymiesięczna odprawa będzie przysługiwać pracownicy, jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a okres zatrudnienia pracownicy w Pana firmie wynosi ponad 8 lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK