| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika chronionego

Zwolnienie pracownika chronionego

Sprzątaczka po chorobie wykorzystała okres zasiłkowy, a obecnie jest na zasiłku rehabilitacyjnym. Kobieta ma 58 lat i znajduje się w okresie ochronnym. Czy po 3 miesiącach pobierania zasiłku rehabilitacyjnego można ją zwolnić z pracy z zachowaniem przepisów prawa pracy?

Tak, można rozwiązać z pracownicą umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego i dalszej niezdolności do pracy.

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym uniemożliwia rozwiązanie stosunku pracy z woli pracodawcy po upływie okresu wypowiedzenia. Artykuł 53 k.p. dotyczy natomiast rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Przepis ten pozwala pracodawcy rozwiązać stosunek pracy z każdym pracownikiem, również w wieku przedemerytalnym, w razie jego długotrwałej absencji.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika w przypadku nieobecności w pracy z powodu:

  • niezdolności do pracy wskutek choroby,
  • usprawiedliwionej nieobecności z przyczyn innych niż choroba,
  • nieobecności z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną,

jeżeli niezdolność do pracy trwa dłużej niż okresy ochronne wskazane w tym przepisie.

Nie wolno jednak rozwiązywać umowy o pracę w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Jeżeli więc w omawianej sytuacji zostały spełnione wszystkie ww. warunki określone w art. 53 k.p., pracodawca po upływie 3 miesięcy pobierania przez pracownika świadczenia rehabilitacyjnego będzie mógł rozwiązać z nim stosunek pracy.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Paulina Hućko

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »