| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Jan K. był zatrudniony w spółce P. od 1984 r. (wówczas jeszcze będącej przedsiębiorstwem państwowym). W latach 1988–2007 zajmował stanowisko dyrektora ds. sprzedaży. W lutym 2007 r. doszło w spółce do reorganizacji i wprowadzenia nowego systemu zarządzania. W tym samym miesiącu podjęto decyzję o „rekonstrukcji” zarządu spółki. W efekcie Janowi K. zaproponowano rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, do którego jednak nie doszło. Jan K. poprosił o kilka dni do namysłu i wystąpił o urlop.

Rada nadzorcza spółki P. 24 lutego 2007 r. wszczęła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu, w tym na członka zarządu – dyrektora handlowego. Postępowanie miało zakończyć się 30 kwietnia 2007 r. Członek zarządu – dyrektor handlowy miał wykonywać m.in. zadania określone w zakresie obowiązków dotychczasowego dyrektora ds. sprzedaży, które to stanowisko zajmował właśnie Jan K. Ostatecznie otrzymał on 5 marca 2007 r. wypowiedzenie umowy o pracę, podając jako przyczynę zmiany organizacyjne u pracodawcy (w tym m.in. rozpoczęcie konkursu na stanowisko członka zarządu – dyrektora handlowego). Jednak do dnia wręczenia wypowiedzenia nie zostały wprowadzone zmiany w schemacie organizacyjnym spółki P. W tej sytuacji Jan K. skierował przeciwko spółce pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Rozstrzygnięcia sądów

Sprawa Jana K. dwukrotnie przechodziła pełną drogę instancyjną. Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Rejonowy w B. oddalił powództwo. Wyrok ten został zmieniony przez Sąd Okręgowy w B., który uwzględnił apelację pracownika. Sąd ocenił bowiem, że przyczyna zwolnienia powoda z pracy była nierzeczywista, a realnym powodem wypowiedzenia stosunku pracy był jego udział w konkursie na członka zarządu P. Sąd nie uwzględnił jednak roszczenia o przywrócenie do pracy powoda, uznając je za niemożliwe ze względu na fakt zatrudnienia późniejszego członka zarządu – dyrektora handlowego. W pozwanej spółce nie ma zaś stanowiska dyrektora sprzedaży. Dlatego na rzecz Jana K. zasądził prawie 41 tys. zł odszkodowania.

Skargę kasacyjną złożyła wówczas spółka, którą Sąd Najwyższy uwzględnił nakazując wyrokiem z 9 grudnia 2008 r. (I PK 109/08, niepubl.) ponowne rozpoznanie przez Sąd Okręgowy w B. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, iż sąd apelacyjny nie uzasadnił, dlaczego udział Jana K. w konkursie miał stanowić bezpośrednią przyczynę wypowiedzenia.

Rozpoznając ponownie sprawę Sąd Okręgowy w B. zmienił orzeczenie i ostatecznie oddalił apelację Jana K. Od tego wyroku były pracownik złożył skargę kasacyjną.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK