| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Ostateczny wyrok w sprawie dla Jana K. okazał się niekorzystny – Sąd Najwyższy oddalił jego skargę kasacyjną w całości, tym samym czyniąc prawomocnym ostatni wyrok sądu apelacyjnego, odmawiający mu zarówno przywrócenia do pracy, jak i odszkodowania.

Zdaniem SN, wypowiedzenie umowy o pracę powodowi było podyktowane rzeczywistym i znajdującym usprawiedliwienie w konkretnych okolicznościach faktycznych, dążeniem pracodawcy do usprawnienia organizacji pracy w spółce P. Przyczyna wypowiedzenia była sformułowana dość ogólnie, jednak w tym przypadku była wystarczająca, gdyż okoliczności związane z ustaniem stosunku pracy były znane powodowi, który w spółce zajmował stanowisko kierownicze.

Przyjmuje się, że wypowiedzenie nie powinno następować w znaczącej odległości czasowej od powstania jego przyczyn. Nie dotyczy to jednak wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zmiany organizacyjne muszą trwać dłuższy czas, a w niniejszej sprawie skomplikował je jeszcze i przedłużył szczególny proces przeprowadzania konkursu do nowego zarządu.

W sytuacji gdy powodem wypowiedzenia są zmiany organizacyjne przeprowadzane w spółce, zmiany te powinny być rzeczywiste, tzn. co najmniej powinien rozpocząć się proces ich realizacji w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu stosunku pracy. Realizacja zmian powinna przy tym rozpocząć się uchwałami nie organu wykonawczego korporacji (zarządu), ale rady nadzorczej. Proces ten powinien być ponadto zaawansowany w tym sensie, żeby nie budził wątpliwości fakt wprowadzenia go w życie. Procedury kwalifikacyjne zostały już rozpoczęte, zatem nie można mówić o braku przesłanki do zwolnienia pracownika w związku ze zmianami organizacyjnymi.

Wnioski

Jeżeli wypowiedzenie jest spowodowane zmianami organizacyjnymi, to aby uznać wypowiedzenie za zasadne i zgodne z prawdą (przyczyna rzeczywista), należy złożyć oświadczenie woli nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji przez organ nadzorczy osoby prawnej (spółki). Decyzje te powinny być już prawomocne i gotowe do wykonania przez zarząd. Dla ważności wypowiedzenia nie jest konieczne, by reorganizacja musiała być zakończona. Gdy wypowiedzenie jest dokonywane z przyczyn dotyczących wyłącznie pracodawcy, nie ma znaczenia czas między powstaniem przyczyny wypowiedzenia a złożeniem wypowiedzenia. W tym przypadku – wobec np. konieczności przeprowadzenia wielu procedur – między reorganizacją a wypowiedzeniem (i odwrotnie) może występować nawet kilkumiesięczny okres przejściowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK