| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Ostateczny wyrok w sprawie dla Jana K. okazał się niekorzystny – Sąd Najwyższy oddalił jego skargę kasacyjną w całości, tym samym czyniąc prawomocnym ostatni wyrok sądu apelacyjnego, odmawiający mu zarówno przywrócenia do pracy, jak i odszkodowania.

Zdaniem SN, wypowiedzenie umowy o pracę powodowi było podyktowane rzeczywistym i znajdującym usprawiedliwienie w konkretnych okolicznościach faktycznych, dążeniem pracodawcy do usprawnienia organizacji pracy w spółce P. Przyczyna wypowiedzenia była sformułowana dość ogólnie, jednak w tym przypadku była wystarczająca, gdyż okoliczności związane z ustaniem stosunku pracy były znane powodowi, który w spółce zajmował stanowisko kierownicze.

Przyjmuje się, że wypowiedzenie nie powinno następować w znaczącej odległości czasowej od powstania jego przyczyn. Nie dotyczy to jednak wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zmiany organizacyjne muszą trwać dłuższy czas, a w niniejszej sprawie skomplikował je jeszcze i przedłużył szczególny proces przeprowadzania konkursu do nowego zarządu.

W sytuacji gdy powodem wypowiedzenia są zmiany organizacyjne przeprowadzane w spółce, zmiany te powinny być rzeczywiste, tzn. co najmniej powinien rozpocząć się proces ich realizacji w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu stosunku pracy. Realizacja zmian powinna przy tym rozpocząć się uchwałami nie organu wykonawczego korporacji (zarządu), ale rady nadzorczej. Proces ten powinien być ponadto zaawansowany w tym sensie, żeby nie budził wątpliwości fakt wprowadzenia go w życie. Procedury kwalifikacyjne zostały już rozpoczęte, zatem nie można mówić o braku przesłanki do zwolnienia pracownika w związku ze zmianami organizacyjnymi.

Wnioski

Jeżeli wypowiedzenie jest spowodowane zmianami organizacyjnymi, to aby uznać wypowiedzenie za zasadne i zgodne z prawdą (przyczyna rzeczywista), należy złożyć oświadczenie woli nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji przez organ nadzorczy osoby prawnej (spółki). Decyzje te powinny być już prawomocne i gotowe do wykonania przez zarząd. Dla ważności wypowiedzenia nie jest konieczne, by reorganizacja musiała być zakończona. Gdy wypowiedzenie jest dokonywane z przyczyn dotyczących wyłącznie pracodawcy, nie ma znaczenia czas między powstaniem przyczyny wypowiedzenia a złożeniem wypowiedzenia. W tym przypadku – wobec np. konieczności przeprowadzenia wielu procedur – między reorganizacją a wypowiedzeniem (i odwrotnie) może występować nawet kilkumiesięczny okres przejściowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK