| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Tak, wypowiedzenie dokonane esemesem, e-mailem czy faksem wprawdzie jest wadliwe, ale skuteczne. Po jego upływie umowa ulegnie rozwiązaniu.

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub o jej rozwiązaniu powinno być dokonane na piśmie i własnoręcznie podpisane przez pracodawcę lub inną upoważnioną do tego osobę. Jeżeli wypowiedzenie będzie dotyczyło umów zawartych na czas nieokreślony lub rozwiązania umów bez wypowiedzenia, dodatkowo powinno zawie-rać uzasadnienie podjętej woli.

W świetle art. 61 §1 k.c., który stosujemy w tym przypadku również w sprawach ze stosunku pracy, oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że osoba ta miała możliwość zapoznania się z jego treścią. Oznacza to, że jeżeli pracownik miał możliwość zapoznania się z pismem wypowiadającym stosunek pracy, to odmowa jego przyjęcia osobiście lub za pośrednictwem poczty nie powoduje nieskuteczności doręczenia. Podobnie jest z doręczeniem oświadczenia woli pracodawcy za pomocą innych metod komunikowania się z pracownikiem, a więc przy użyciu esemesa, e-maila czy faksu. Oznacza to, że wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg, czy umowa ulega rozwiązaniu, a także rozpoczynają bieg terminy do wniesienia odwołania.

Wadliwe oświadczenie woli stanowi podstawę do uwzględnienia na rzecz pracownika roszczeń przewidzianych w:

  • art. 45 § 1 k.p. – nieuzasadnione wypowiedzenie lub naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów na czas nieokreślony – orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia lub gdy umowa uległa już rozwiązaniu – orzeczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub odszkodowanie,
  • art. 50 § 1 i 3 k.p. – naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – orzeczenie o odszkodowaniu,
  • art. 56 § 1 k.p. – naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów bez wypowiedzenia – orzeczenie o przywróceniu do pracy lub o odszkodowaniu.

Zdarza się, że po złożeniu oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy pracodawca stwierdzi, że zostały naruszone przepisy prawa w tym zakresie i zechce to oświadczenie cofnąć. Może to uczynić i cofnięcie oświadczenia woli jest skuteczne, pod warunkiem że doszło do pracownika równocześnie z oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 § 1 k.c.). Przyjmuje się jednak, że aby oświadczenie woli pracodawcy było skuteczne, konieczna jest zgoda pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »