| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, czy nie trzeba tego robić, tylko wystarczy wystawić pracownicy świadectwo pracy, ponieważ umowa zakończyła się z upływem terminu, na jaki była zawarta, a przedłużenie jej do dnia porodu nie jest dokonywane na piśmie?

 Powinni Państwo rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron na piśmie, mimo że nie sporządzili Państwo pisma o przedłużeniu umowy do dnia porodu. Umowa z zatrudnioną pracownicą przedłużyła się do dnia porodu z mocy prawa, dlatego w dniu złożenia przez pracownicę prośby o jej rozwiązanie umowa o pracę nadal trwa.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Przedłużenie umowy następuje z mocy samego prawa, bez potrzeby składania przez strony jakichkolwiek oświadczeń. Nie trzeba więc zawierać z pracownicą kolejnej umowy o pracę ani sporządzać aneksu do dotychczasowej umowy o pracę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 7 lutego 2001 r. (I PKN 231/00, OSNAP 2002/21/515). Brak sporządzenia na piśmie informacji dla pracownicy o przedłużeniu umowy do dnia porodu nie ma żadnego wpływu na fakt przedłużenia zawartej z nią umowy o pracę. W przedstawionym przypadku nie występuje więc sytuacja, że zawarta umowa na czas określony ulega rozwiązaniu i zostaje zawarta nowa umowa obowiązująca do dnia porodu. Jest to wciąż ta sama umowa na czas określony, w której zmienia się jedynie termin jej zakończenia, który następuje w dniu urodzenia dziecka.

Korzyści

Pracodawca nie musi zawierać z pracownicą nowej umowy o pracę ani aneksu do umowy, aby przedłużyć jej zatrudnienie do dnia porodu.

W sytuacji gdy następuje przedłużenie umowy do dnia porodu zaleca się pracodawcy poinformowanie pracownicy o zmianie terminu obowiązywania umowy (do dnia porodu). Pracodawca uzyska w ten sposób pewność, że pracownica ma świadomość pozostawania nadal w stosunku pracy na czas określony.

reklama

Autor:

w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »