| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, czy nie trzeba tego robić, tylko wystarczy wystawić pracownicy świadectwo pracy, ponieważ umowa zakończyła się z upływem terminu, na jaki była zawarta, a przedłużenie jej do dnia porodu nie jest dokonywane na piśmie?

 Powinni Państwo rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron na piśmie, mimo że nie sporządzili Państwo pisma o przedłużeniu umowy do dnia porodu. Umowa z zatrudnioną pracownicą przedłużyła się do dnia porodu z mocy prawa, dlatego w dniu złożenia przez pracownicę prośby o jej rozwiązanie umowa o pracę nadal trwa.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Przedłużenie umowy następuje z mocy samego prawa, bez potrzeby składania przez strony jakichkolwiek oświadczeń. Nie trzeba więc zawierać z pracownicą kolejnej umowy o pracę ani sporządzać aneksu do dotychczasowej umowy o pracę. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 7 lutego 2001 r. (I PKN 231/00, OSNAP 2002/21/515). Brak sporządzenia na piśmie informacji dla pracownicy o przedłużeniu umowy do dnia porodu nie ma żadnego wpływu na fakt przedłużenia zawartej z nią umowy o pracę. W przedstawionym przypadku nie występuje więc sytuacja, że zawarta umowa na czas określony ulega rozwiązaniu i zostaje zawarta nowa umowa obowiązująca do dnia porodu. Jest to wciąż ta sama umowa na czas określony, w której zmienia się jedynie termin jej zakończenia, który następuje w dniu urodzenia dziecka.

Korzyści

Pracodawca nie musi zawierać z pracownicą nowej umowy o pracę ani aneksu do umowy, aby przedłużyć jej zatrudnienie do dnia porodu.

W sytuacji gdy następuje przedłużenie umowy do dnia porodu zaleca się pracodawcy poinformowanie pracownicy o zmianie terminu obowiązywania umowy (do dnia porodu). Pracodawca uzyska w ten sposób pewność, że pracownica ma świadomość pozostawania nadal w stosunku pracy na czas określony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK