| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

W jakiej formie rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, której zatrudnienie zostało przedłużone do dnia porodu

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron, czy nie trzeba tego robić, tylko wystarczy wystawić pracownicy świadectwo pracy, ponieważ umowa zakończyła się z upływem terminu, na jaki była zawarta, a przedłużenie jej do dnia porodu nie jest dokonywane na piśmie?

W związku z tym, że pracownica nadal jest zatrudniona na podstawie tej samej co dotychczas umowie na czas określony, to aby ją rozwiązać, trzeba sporządzić rozwiązanie umowy na piśmie. Skuteczne rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron nastąpi wówczas, gdy przyjmą Państwo ofertę pracownicy dotyczącą rozwiązania umowy i wyrażą na to zgodę. Datą rozwiązania umowy o pracę będzie w tym przypadku data wspólnie uzgodniona przez strony stosunku pracy — czyli Państwa (jako pracodawcę) i pracownicę. Taką datę rozwiązania umowy o pracę trzeba zamieścić w świadectwie pracy, które wystawią Państwo pracownicy. Do rozwiązania umowy za porozumieniem stron może bowiem dojść nawet wówczas, gdy pracownica jest w ciąży. Jednak pracodawca nie może wypowiedzieć umowy pracownicy w ciąży lub rozwiązać jej bez wypowiedzenia, jeśli nie uzyska zgody związków zawodowych (art. 177 § 1 Kodeksu pracy).

Jeżeli w piśmie zawierającym ofertę rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron pracownik oznaczy datę rozwiązania umowy, to rozwiązanie następuje z tą datą tylko w przypadku, gdy do tego czasu pracodawca złoży oświadczenie woli o przyjęciu propozycji rozwiązania umowy za porozumieniem stron (wyrok Sądu Najwyższego z 14 września 1998 r., I PKN 315/98, OSNP 1999/19/617). Propozycja dotycząca rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron przestaje wiązać stronę, która ją składa, jeżeli nie zostanie przyjęta przez drugą stronę w wyznaczonym terminie lub niezwłocznie.

Kodeks pracy nie narzuca konkretnych regulacji odnośnie do formy rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Jednak ze względów dowodowych najlepiej, jeśli strony zawrą porozumienie w formie pisemnej.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 4, art. 30 § 1 pkt 4, art.177 § 3, § 31, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 66 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Wystąpienie przez pracownika lub pracodawcę z propozycją rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron stanowi ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio art. 66 i następne k.c. w związku z art. 300 k.p. (Wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r., I PKN 58/00, OSNP 2002/9/211)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »