| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kolejna umowa o pracę

Kolejna umowa o pracę

Czy są przepisy mówiące o tym, że w przypadku, gdy kończy się jedna umowa (zawarta na czas określony), pracodawca musi przedstawić 2 tygodnie wcześniej warunki nowej umowy dla pracownika? Czy to jego dobra wola? Kiedy umowę taką powinno się podpisać?

Dobrą wolą stron umowy o pracę jest zawarcie kolejnej umowy o pracę z pracownikiem, z którym umowa zawarta na okres próbny czy na czas oznaczony rozwiązała się lub wkrótce się rozwiąże.

Kodeks pracy nie przewiduje terminu, w jakim pracodawca powinien przedstawić pracownikowi, z którym chce zawrzeć kolejną umowę o pracę, projekt nowej umowy z proponowanymi warunkami zatrudnienia.

Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia co do nowych warunków zatrudnienia, umowa rozwiąże się z upływem ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli natomiast strony dojdą do porozumienia co do warunków zatrudnienia i bezpośrednio po rozwiązaniu dotychczasowej umowy, tj. następnego dnia, nawiążą kolejną umowę o pracę, wówczas pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie. Natomiast niewykorzystany urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo w okresie trwania poprzedniej umowy, może być wykorzystany w okresie trwania nowej umowy, jeżeli strony tak postanowią.

Jeżeli już dojdzie do zawarcia umowy o pracę, Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zawarcia takiej umowy na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie zostanie zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju oraz jej warunków.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AkademiaGier.com

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »