| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Pracownik samorządowy został zatrudniony na stanowisku pomocniczym na czas nieokreślony. Obecnie wygrał nabór na stanowisko urzędnicze w naszym urzędzie. Od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbył się nabór, mamy zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Czy nowo zawarta umowa przerywa bieg i jednocześnie unieważnia poprzednią umowę jako pracownika obsługi? Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

 Z pracownikiem zatrudnianym na stanowisku urzędniczym w wyniku przeprowadzonego naboru należy zawrzeć nową umowę o pracę. Dotychczasową umowę należy rozwiązać, najlepiej za porozumieniem stron.

UZASADNIENIE

W wyniku przeprowadzonego naboru na wolne stanowisko urzędnicze z pracownikiem samorządowym zatrudnionym dotychczas na stanowisku pomocniczym lub obsługi należy zawrzeć nową umowę o pracę niezależnie od typu umowy, jaka obowiązywała danego pracownika, gdy wykonywał on w tej jednostce pracę na stanowisku pomocniczym lub obsługi.

Jeżeli Państwa pracownik jest osobą, która podejmuje pracę w jednostkach samorządowych po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym lub kierowniczym urzędniczym, to należy z nim zawrzeć umowę o pracę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy (art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Osobą, która podejmuje pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym, jest osoba, która:

  • nie była zatrudniona w jednostce samorządowej na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy lub na umowę na czas nieokreślony,
  • nie odbyła służby przygotowawczej.

Jeżeli Państwa pracownik jest osobą, która podjęła pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym, to w czasie zatrudnienia na czas określony należy przeprowadzić dla niego służbę przygotowawczą.

WAŻNE!

Pracownik, który podejmuje pierwszą pracę na stanowisku urzędniczym, może zostać zatrudniony na umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy.

reklama

Autor:

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »