| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze

Pracownik samorządowy został zatrudniony na stanowisku pomocniczym na czas nieokreślony. Obecnie wygrał nabór na stanowisko urzędnicze w naszym urzędzie. Od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbył się nabór, mamy zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Czy nowo zawarta umowa przerywa bieg i jednocześnie unieważnia poprzednią umowę jako pracownika obsługi? Jak postąpić w przedstawionej sytuacji?

Natomiast z pracownikiem zatrudnionym już wcześniej w jednostkach samorządowych na stanowisku urzędniczym lub na stanowisku urzędniczym kierowniczym (przebyta służba przygotowawcza, odpowiednie zatrudnienie) można od razu zawrzeć umowę na czas nieokreślony (art. 16 ustawy o pracownikach samorządowych). W każdym z tych przypadków należy rozwiązać wcześniejszą umowę zawartą z pracownikiem na stanowisku pomocniczym.

W Państwa sytuacji, najwłaściwszą formą rozwiązania umowy zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy będzie rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (art. 30 § 1 Kodeksu pracy). Można wówczas ustalić dowolny termin rozwiązania umowy. Inną formą zakończenia stosunku pracy jest wypowiedzenie. Jednak wtedy umowa rozwiąże się dopiero po zakończeniu okresu wypowiedzenia, który może być nawet 3-miesięczny, jeżeli pracownik pracuje u Państwa co najmniej 3 lata (art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy). Zastosowanie rozwiązania umowy za wypowiedzeniem może więc utrudnić pracownikowi podjęcie pracy na stanowisku urzędniczym.

Podstawa prawna

  • art. 16 ust. 2 i ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458),
  • art. 30 § 1, art. 36 § 1 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK