| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik ubiegający się o kierownicze stanowisko w innej firmie poprosił nas o wydanie opinii o jego pracy. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy korzystniej będzie dla nas odmówić mu wydania jakiejkolwiek opinii?

Jeżeli pracownik uzna, że opinia narusza jego dobra osobiste, będzie mógł wystąpić przeciwko pracodawcy do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub zobowiązaniem do uiszczenia przez pracodawcę odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny (art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego). Dlatego w opinii należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do negatywnych sformułowań, aby nie dostarczać byłemu pracownikowi powodów do żądania zniszczenia wydanego dokumentu czy skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Po rozwiązaniu umowy pracownik poprosił o wydanie referencji. Zakład pracy umieścił w referencjach informację, że pracownik był nieuczciwy i niesystematycznie rozliczał się z pobranych zaliczek na zakupy. Pracownik wystąpił do sądu pracy o zadośćuczynienie z powodu naruszenia dóbr osobistych. Sąd pracy, z uwagi na brak dowodów związanych z niekorzystnym zapisem, przyznał pracownikowi zadośćuczynienie.

Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego pracodawca wyrządził pracownikowi szkodę majątkową, pracownik może żądać jej naprawienia np. w formie odszkodowania (art. 24 § 2 Kodeksu cywilnego).

PRZYKŁAD

Kadrowa zatrudniona w firmie X zadzwoniła do zaprzyjaźnionej firmy Y, w której przyjmowany do pracy pracownik pracował kilka lat, z prośbą o wydanie referencji. Firma Y wystawiła opinię o pracowniku bez jego wiedzy, opartą na podstawie notatki przełożonego tego pracownika, sporządzonej na prośbę kadrowej z firmy X. Opinia zawierała m.in. informacje o tym, że pracownik spóźniał się do pracy, był konfliktowy i często rozmawiał ze służbowego telefonu w sprawach prywatnych. Kadrowa poinformowała swojego szefa o posiadanej opinii w obecności ubiegającego się o pracę kandydata na pracownika. Z tego powodu pracownik nie został zatrudniony. Niedoszły pracownik wystąpił do sądu pracy z pozwem o odszkodowanie od swojego poprzedniego pracodawcy. Przedstawiona opinia o jego pracy przez poprzedniego pracodawcę była bowiem, zdaniem pracownika, nieprawdziwa i naruszała jego cześć. Ponadto ta opinia zadecydowała o jego niezatrudnieniu przez nowego pracodawcę. Pracownik uznał więc, że poniósł szkodę, tym bardziej że ciągle nie może znaleźć nowej pracy. Sąd pracy przyznał pracownikowi odszkodowanie.

Wydanie pracownikowi opinii (rekomendacji, referencji) może nastąpić wyłącznie na jego wyraźną prośbę po ustaniu stosunku pracy, jak też w czasie zatrudnienia.

Należy zwrócić uwagę, że rekomendacja zawiera dane osobowe podlegające ochronie, a ich przetwarzanie może nastąpić za zgodą pracownika.

Podstawa prawna

  • art. 111, art. 221 Kodeksu pracy,
  • § 1 ust. 1 pkt 7, pkt 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
  • art. 23, art. 24 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK