| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Zatrudniamy w naszej placówce feryjnej na podstawie mianowania nauczycielkę w pełnym wymiarze godzin. Od 1 września 2010 r. z powodu zmian organizacyjnych nie będziemy mieli dla tej nauczycielki etatu. Obecnie przebywa ona na urlopie dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony do 30 czerwca 2010 r. Czy możemy wypowiedzieć stosunek pracy tej nauczycielce? Czy trzeba o tym powiadomić związki zawodowe?

PROBLEM

RADA

Mogą Państwo wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielce przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia. Przed wręczeniem wypowiedzenia należy zawiadomić o jego przyczynach reprezentującą nauczycielkę zakładową (międzyzakładową) organizację związkową.

UZASADNIENIE

Gdy następuje częściowa likwidacja szkoły bądź zmiany organizacyjne, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy (art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela). W takim przypadku można również, na wniosek nauczyciela, przenieść go w stan nieczynny.

Jeżeli nauczyciel w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy złoży pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, wówczas wypowiedzenie staje się bezskuteczne. Z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy nauczyciela wygasa (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela).

O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z wymienionych wyżej przyczyn dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową. Może ona w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia (art. 20 ust. 5a Karty Nauczyciela). Nie są one jednak wiążące dla dyrektora szkoły, który może dokonać wypowiedzenia mimo zastrzeżeń zgłoszonych przez organizację związkową.

Korzyści

Stanowisko organizacji związkowej w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi nie jest wiążące dla pracodawcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK