| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Zatrudniamy w naszej placówce feryjnej na podstawie mianowania nauczycielkę w pełnym wymiarze godzin. Od 1 września 2010 r. z powodu zmian organizacyjnych nie będziemy mieli dla tej nauczycielki etatu. Obecnie przebywa ona na urlopie dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony do 30 czerwca 2010 r. Czy możemy wypowiedzieć stosunek pracy tej nauczycielce? Czy trzeba o tym powiadomić związki zawodowe?

Z wręczeniem wypowiedzenia nie ma problemu, gdy nauczyciel wykonuje pracę. Wątpliwości co do możliwości wypowiedzenia stosunku pracy powstają jednak w sytuacji, gdy nauczyciel jest w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, tak jak w przedstawionym przypadku, kiedy przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Powstaje wówczas pytanie, czy można wypowiedzieć stosunek pracy stosując art. 41 Kodeksu pracy, który zakazuje pracodawcy wypowiadania umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Problem ten rozstrzygnął Sąd Najwyższy. W uchwale z 7 grudnia 2006 r. (I PZP 4/06, OSNP 2007/7-8/89). SN uznał, że wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela jest dopuszczalne w czasie urlopu dla poratowania zdrowia. Jak zauważył Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do tej uchwały, „regulacja sposobów i trybu rozwiązania, zmiany lub rozwiązania stosunku pracy mianowanego nauczyciela jest w Karcie Nauczyciela wyczerpująca i zupełna, co prowadzi do uznania, że art. 41 k.p. (ochrona w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy – przyp. red.) reguluje wyłącznie zakazy wypowiadania umów o pracę. Nie można go więc odnosić do zakazu wypowiadania pozaumownych stosunków pracy z nominacji (zatrudnionych na podstawie mianowania) ani wprost, ani odpowiednio, ani przez analogię. Oznacza to, że przepis art. 41 k.p. nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych”.

Karta Nauczyciela nie przewiduje natomiast ochrony przed wypowiedzeniem dla nauczycieli korzystających z urlopu dla poratowania zdrowia.

Z nauczycielem mianowanym zatrudnionym w placówce feryjnej z powodu likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych oraz zmiany planu nauczania można rozwiązać stosunek pracy tylko raz w roku z końcem roku szkolnego po zastosowaniu 3-miesięcznego wypowiedzenia (art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela). Jeżeli zatem chcą Państwo złożyć nauczycielce wypowiedzenie, powinni Państwo to zrobić najpóźniej do końca maja br., tak aby stosunek pracy zakończył się 31 sierpnia br.

● art. 20, art. 73 Karty Nauczyciela,

● art. 41 Kodeksu pracy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »