| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Niedotrzymanie warunków umowy przedwstępnej

Niedotrzymanie warunków umowy przedwstępnej

W drodze rekrutacji znaleźliśmy fachowca, z którym podpisaliśmy przedwstępną umowę o pracę. W ciągu miesiąca miał podjąć pracę w naszej firmie i podpisać umowę przyrzeczoną. Niestety po upływie tego okresu nasz niedoszły pracownik oświadczył, że jednak rezygnuje z proponowanego przez nas stanowiska. Czy w związku z niedotrzymaniem warunków umowy przedwstępnej możemy wobec tej osoby wyciągnąć jakieś konsekwencje?

Tak. Pracodawca, który poniósł szkodę w związku z niedotrzymaniem przez niedoszłego pracownika warunków umowy przedwstępnej, może domagać się od niego odszkodowania.

Mimo że kwestia umów przedwstępnych nie została unormowana bezpośrednio w przepisach Kodeksu pracy, to Sąd Najwyższy stwierdził, że zawieranie umów przedwstępnych o pracę nie jest sprzeczne z zasadami prawa pracy (postanowienie z 13 maja 1977 r., I PZ 23/77, PiZS 1980/2/77).

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Podstawę prawną do zawarcia takiej umowy stanowi art. 389 k.c., który z mocy art. 300 k.p. ma odpowiednie zastosowanie do stosunków pracy. Zgodnie z tym umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, do której zawarcia strony się zobowiązują (rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy, wymiar czasu pracy). Może zostać zawarta w dowolnej formie, choć ze względów dowodowych dla obu stron lepiej, aby miała formę pisemną.

W wyniku zawarcia takiej umowy kandydat zyskuje gwarancję zatrudnienia, a pracodawca kończy proces rekrutacji, uznając, że znalazł właściwą osobę. Należy jednak zaznaczyć, że zawarcie umowy przedwstępnej zobowiązuje wprawdzie pracodawcę do zatrudnienia pracownika, ale nie ma możliwości zmuszenia pracownika do świadczenia pracy. Pracownik jest w tej sytuacji stroną uprzywilejowaną i może żądać zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę (jeśli umowa przedwstępna została zawarta w formie pisemnej). Natomiast takiej możliwości nie ma pracodawca.

W przypadku gdy mimo zawarcia przedwstępnej umowy o pracę pracownik uchyla się od podpisania umowy przyrzecznej, pracodawca może jedynie dochodzić przed sądem odszkodowania w wysokości poniesionej szkody. Pracodawcy nie przysługuje zatem przewidziane w Kodeksie cywilnym roszczenie o zawarcie przyrzeczonej umowy o pracę.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS01
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Katarzyna Nastaj

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »