| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika chronionego

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Tak, pracownik w wieku przedemerytalnym objęty jest ochroną stosunku pracy również przy zwolnieniach grupowych, a obniżka otrzymywanego wynagrodzenia spowoduje obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego temu pracownikowi przez pracodawcę.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.). Obecnie szczególną ochroną stosunku pracy, wynikającą z art. 39 k.p., są objęte kobiety po ukończeniu 56., a mężczyźni 61. roku życia. Zakaz wypowiedzenia obejmuje także zmianę warunków pracy lub płacy (zakaz wypowiedzenia zmieniającego). Nie oznacza to jednak, że z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego pracodawca może wypowiedzieć umowę, a jedyną przesłanką tego wypowiedzenia będzie wiek. Sąd Najwyższy w uchwale z 21 stycznia 2008 r. podjętej w składzie 7 sędziów orzekł, że „osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę” (II PZP 13/08).

Pracodawca może jednak wypowiedzieć te warunki pracownikowi w wieku przedemerytalnym, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Zakaz wypowiedzenia odnosi się również do przyczyn niedotyczących pracowników, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli z tych przyczyn nie jest możliwe dalsze zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy pracowników, o których mowa w art. 39 k.p., pracodawca może wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy. Jeśli spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do końca okresu, o którym mowa w art. 39 k.p., kiedy to pracownik jest objęty szczególną ochroną stosunku pracy,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK