| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika chronionego

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Tak, pracownik w wieku przedemerytalnym objęty jest ochroną stosunku pracy również przy zwolnieniach grupowych, a obniżka otrzymywanego wynagrodzenia spowoduje obowiązek wypłaty dodatku wyrównawczego temu pracownikowi przez pracodawcę.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 k.p.). Obecnie szczególną ochroną stosunku pracy, wynikającą z art. 39 k.p., są objęte kobiety po ukończeniu 56., a mężczyźni 61. roku życia. Zakaz wypowiedzenia obejmuje także zmianę warunków pracy lub płacy (zakaz wypowiedzenia zmieniającego). Nie oznacza to jednak, że z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego pracodawca może wypowiedzieć umowę, a jedyną przesłanką tego wypowiedzenia będzie wiek. Sąd Najwyższy w uchwale z 21 stycznia 2008 r. podjętej w składzie 7 sędziów orzekł, że „osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę” (II PZP 13/08).

Pracodawca może jednak wypowiedzieć te warunki pracownikowi w wieku przedemerytalnym, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Zakaz wypowiedzenia odnosi się również do przyczyn niedotyczących pracowników, o których mowa w art. 1 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli z tych przyczyn nie jest możliwe dalsze zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy pracowników, o których mowa w art. 39 k.p., pracodawca może wypowiedzieć im dotychczasowe warunki pracy i płacy. Jeśli spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy do końca okresu, o którym mowa w art. 39 k.p., kiedy to pracownik jest objęty szczególną ochroną stosunku pracy,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK