| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy osobę, która pracowała jako pracownik tymczasowy, można zatrudnić w tej samej firmie na okres próbny

Czy osobę, która pracowała jako pracownik tymczasowy, można zatrudnić w tej samej firmie na okres próbny

Chcemy zatrudnić w naszej firmie osobę, która wcześniej wykonywała u nas pracę jako pracownik tymczasowy. Czy możemy zatrudnić tę osobę na podstawie umowy o pracę na okres próbny? Będzie ona u nas pracowała na tym samym stanowisku, co wcześniej jako pracownik tymczasowy.

Umowa o pracę na okres próbny, którą chcą Państwo zawrzeć z przyszłym pracownikiem, jest zawierana w przypadkach, gdy jedna albo obie strony przed podjęciem decyzji o nawiązaniu stosunku pracy chcą poznać warunki przyszłego wykonywania wzajemnych praw i obowiązków w miejscu pracy. Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta tylko na początku zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli raz (art. 25 § 2 Kodeksu pracy). Zawarcie takiej umowy jest pozostawione swobodzie stron. Kodeks pracy zastrzega tylko, że:

  • umowa na okres próbny może jedynie poprzedzać zawarcie umowy definitywnej (na czas nieokreślony bądź na czas określony lub wykonania określonej pracy),
  • okres próbny nie może przekraczać 3 miesięcy.

Strony nie mogą więc zawrzeć umowy na okres próbny, jeżeli od razu zawarły umowę innego rodzaju.

Pracownik wykonywał już u Państwa pracę na stanowisku, na którym chcą go Państwo zatrudnić na podstawie umowy o pracę na okres próbny, ale nie wiązała go z Państwem żadna umowa o pracę. Mimo że przedmiotem umowy na okres próbny mają być czynności wykonywane na tym samym stanowisku, na którym pracownik tymczasowy już pracował w czasie skierowania do pracy w Państwa firmie, to przepisy prawa nie zabraniają zatrudnienia go na podstawie umowy na okres próbny.

Nie ma przeszkód, aby pracodawca użytkownik zatrudnił pracownika tymczasowego, który wykonywał u niego pracę. Ustalenie między agencją pracy tymczasowej a pracodawcą użytkownikiem warunku niezatrudnienia pracownika tymczasowego przez pracodawcę użytkownika po zakończeniu wykonywania pracy tymczasowej jest nieważne (art. 12 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 22 § 1, art. 25 § 2 Kodeksu pracy,
  • art. 1, art. 2 ust. 1, ust. 2, art. 7, art. 9, art. 12 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę. (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 sierpnia 1999 r., I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK