| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie pracownika podczas jego choroby

Zwolnienie pracownika podczas jego choroby

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które może potrwać nawet 2 miesiące. Podczas jego nieobecności wyszło na jaw, że sfałszował kilka istotnych dla firmy dokumentów. Czy w czasie jego choroby możemy z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy?

Tak. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w okresie jego choroby.

Wątpliwość Czytelnika wynika zapewne z treści art. 41 k.p., w którym czytamy, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (chodzi tu o rozwiązanie umowy bez winy pracownika w trybie art. 53 k.p.). Jednak przewidziany w Kodeksie pracy zakaz dotyczy wyłącznie wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu pracownika, a także innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Nie ma natomiast kodeksowego zakazu rozwiązywania umowy o pracę w tym czasie z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Oznacza to, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w okresie jego choroby. Należy podkreślić, że tę interpretację potwierdził wprost Sąd Najwyższy w postanowieniu z 26 marca 2008 r. (I PK 291/07, niepubl.).

Warto zauważyć, że w praktyce często pracodawcy rezygnują z możliwości rozwiązania umowy bez wypowiedzenia na rzecz mniej dotkliwych dla pracownika form ustania stosunku pracy. Wypowiadają umowę o pracę albo proponują pracownikowi zawarcie porozumienia o rozwiązaniu umowy. Jednak w sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę ze względu na zakaz wypowiadania przewidziany w art. 41 k.p. Może natomiast – jeżeli odstąpi od zamiaru rozwiązania umowy bez wypowiedzenia – zawrzeć z pracownikiem porozumienie o rozwiązaniu umowy.

A zatem, podsumowując, w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim można z pracownikiem rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron albo bez wypowiedzenia. Decyzję o sposobie zakończenia umowy pracodawca powinien podjąć dosyć szybko, gdyż rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 52 § 2 k.p.), czyli o fakcie fałszerstwa.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »