| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Termin wystawienia świadectwa pracy

Termin wystawienia świadectwa pracy

Pracownik do 30 kwietnia 2010 r. jest w okresie wypowiedzenia. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które potrwa do 18 maja. Kiedy mam wystawić świadectwo pracy?

Świadectwo pracy należy wystawić z ostatnim dniem okresu zatrudnienia, czyli 30 kwietnia 2010 r.

Po zakończeniu zatrudnienia pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wystawienie tego dokumentu nie może być powiązane z ewentualnym rozliczeniem się pracownika z zakładem pracy. Świadectwo powinno być wystawione i wręczone pracownikowi w ostatnim dniu jego pracy (art. 97 § 1 k.p.). Jeśli jednak wydanie w tym dniu świadectwa pracy pracownikowi bądź też osobie przez niego upoważnionej nie jest możliwe, należy je wysłać za pośrednictwem poczty albo doręczyć w inny sposób, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy (§ 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania – DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).

49,00 złKodeks pracy 2014 z komentarzem

Dniem rozwiązania umowy o pracę w przypadku opisanym w pytaniu będzie ostatni dzień wypowiedzenia, a więc 3o kwietnia 2010 r. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Niezdolność do pracy stwierdzona zaświadczeniem lekarskim nie przedłuża umowy o pracę, a co za tym idzie, rozwiąże się ona 3o kwietnia 2010 r.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem Infor.pl »