| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Udokumentowanie stażu pracy

Udokumentowanie stażu pracy

Pracownik złożył do kadr zaświadczenie (w języku niemieckim) o świadczeniu pracy w Austrii w terminie od 8 maja 2007 r. do 7 sierpnia 2009 r. Czy taki udokumentowany okres pracy powinniśmy włączyć do ogólnego stażu pracy przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego tego pracownika?

Tak. Pracodawca na podstawie przedstawionych przez pracownika dokumentów powinien zaliczyć okres pracy w Austrii do stażu pracy (jeżeli nie ma wątpliwości co do wiarygodności dokumentów), od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Mogą Państwo jednak żądać, aby pracownik w pierwszej kolejności przetłumaczył zaświadczenie od austriackiego pracodawcy, a następnie na podstawie przetłumaczonego zaświadczenia można podjąć decyzję o jego przyjęciu lub zakwestionowaniu.

Udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych (art. 86 ust. 1 – ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). A zatem z powyższego przepisu wynika, że pracodawca zalicza okresy świadczenia pracy za granicą do stażu pracy, jeżeli zostaną one przez pracownika stosownie udokumentowane. Przez zatrudnienie należy rozumieć wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego czy umowy o pracę nakładczą (art. 2 ust. 1 pkt 43 ww. ustawy).

Warunkiem zaliczenia okresów wykonywania pracy za granicą jest ich udokumentowanie. Przepisy wspólnotowe i krajowe nie precyzują sposobu tego udokumentowania. Na potwierdzenie wcześniejszych okresów zatrudnienia polskie przepisy przewidują możliwość przedstawiania świadectwa pracy, ale także innych dokumentów (§ 1 ust. 1 pkt 2 oraz § 1 ust. 2 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, DzU nr 62, poz. 286 ze zm.). Pracownik ma zatem możliwość potwierdzenia faktu świadczenia pracy za pomocą różnych dostępnych dokumentów.

Udokumentowaniu okresów pracy za granicą może posłużyć zaświadczenie wydane przez zagranicznego pracodawcę lub odpowiedni organ publiczny. Pracownik może także starać się udokumentować okres świadczenia pracy przez przedstawienie jednego lub więcej dokumentów potwierdzających fakt świadczenia pracy w danym okresie w ramach stosunku pracy lub stosunku służbowego, jak np. umowa o pracę, odcinki wypłat wynagrodzenia, zaświadczenie o ubezpieczeniu społecznym. Pracodawca ma prawo do oceny wiarygodności przedstawionych przez pracownika dokumentów. De facto może uwzględnić każdy dokument potwierdzający fakt zatrudnienia, ale ma także możliwość ich negowania. W razie sporu weryfikacji dokumentów będzie mógł dokonać w ostateczności sąd pracy.

Przedstawione powyżej stanowisko jest również popierane przez przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

mgr inż. Adam Górski

Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »