| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Wypowiedzieliśmy umowę o pracę jednemu z kierowników działów. Na jego miejsce zamierzmy zatrudnić inną osobę w okresie wypowiedzenia zwolnionego kierownika. Czy możemy jednostronnie zwolnić dotychczasowego kierownika z obowiązku świadczenia pracy?

Tak. W okresie wypowiedzenia możecie Państwo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, jeśli pracownik wyrazi na to zgodę lub przemawia za tym dobro zakładu pracy. Umowa o pracę ma bowiem charakter dwustronnie obowiązujący. Oznacza to, że z jednej strony pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy, natomiast z drugiej strony pracodawca przyjmuje na siebie obowiązek wypłaty wynagrodzenia, ale również obowiązek dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy. Stanowisko takie potwierdza m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 28 października 1998 r. (I PKN 361/98, OSNP 1999/23/750).

Należy zauważyć, że w celu nawiązania stosunku pracy oraz ustalenia warunków pracy i płacy – bez względu na podstawę prawną jego nawiązania – wymagane jest złożenie przez strony (pracownika i pracodawcę) zgodnego oświadczenia woli. Również wszelkie zmiany w zakresie tego stosunku – poza sytuacjami określonymi wprost w przepisach prawa pracy – wymagają złożenia zgodnego oświadczenia woli. Tak więc zwolnienie ze świadczenia pracy wymaga uzyskania przez pracodawcę zgody pracownika.

Zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy należy dokonać w formie pisemnej. Taki dokument powinien zawierać w szczególności informację o tym, że pracownik wyraził zgodę na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy lub że zwolnienie następuje z uwagi na ochronę interesów pracodawcy. Ponadto dokument w sposób jednoznaczny powinien wskazywać, w jakim okresie następuje zwolnienie ze świadczenia pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK