| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie umowy na czas określony

Rozwiązanie umowy na czas określony

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały.

Może to wynikać również z obawy pracodawcy przed zatrudnianiem w tej formie ze względu na trudniejszą procedurę rozwiązania umowy zawartej na czas nieokreślony, nawet jeśli chcą mieć danego pracownika w swojej załodze na stałe. Jeśli zaś pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie wielu kolejnych, dłuższych umów o pracę na czas określony, a w efekcie jest stałym pracownikiem, wtedy osoba taka może domagać się sądowego ustalenia rodzaju umowy.

Ostatnio wiele się mówi na temat przedmiotowych umów, ze względu na wprowadzone zmiany tzw. ustawą antykryzysową. Istnieje wiele niejasności, które z biegiem czasu mają zostać rozwiane przez ustawodawcę. Jednak kilka kodeksowych kwestii zostało niezmienionych przez sierpniową ustawę. Należy do nich m.in. sposób rozwiązywania tych umów.

Umowy o pracę na czas określony co do zasady nie wolno wypowiedzieć, zanim nie upłynie czas, na jaki została zawarta. Jednak ustawodawca przewidział możliwość ich skracania. Odstępstwo od tej zasady przewiduje art. 33 k.p., tj. dopuszcza on wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony, pod warunkiem że umowę zawarto na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a strony umowy postanowią, że umowę będzie można wypowiedzieć z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Klauzulę o możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy strony mogą wprowadzić zarówno przy nawiązywaniu stosunku pracy, jak i w trakcie jego trwania.

Wypowiadając umowę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawierającą w swojej treści klauzulę dopuszczającą wcześniejsze wypowiedzenie, pracodawca nie musi podawać powodu zwolnienia, a także uzasadniać wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia wynosi zazwyczaj 2 tygodnie i kończy się w sobotę drugiego pełnego tygodnia. Wydłużanie i skracanie okresu wypowiedzenia jest dopuszczalne, jeśli zasadą ma tu być uprzywilejowanie pracownika. Oznacza to, że wszystkie modyfikacje okresu wypowiedzenia są dopuszczalne, pod warunkiem że będą one korzystniejsze dla pracownika niż ogólnie obowiązujące przepisy. Nie ma przy tym znaczenia staż pracy pracownika w danym zakładzie pracy.

Przy wypowiadaniu umowy zawartej na czas określony, podobnie jak w przypadku umowy na okres próbny, nie jest wymagana konsultacja ze związkami zawodowymi. Należy również pamiętać, że wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę na czas określony, dokonane z naruszeniem prawa, powoduje rozwiązanie umowy w terminie wskazanym przez pracodawcę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK