| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zwolnić pracownika, który nie stawia się w pracy i nie podał swojego aktualnego adresu zamieszkania

Jak zwolnić pracownika, który nie stawia się w pracy i nie podał swojego aktualnego adresu zamieszkania

Pracownik od kilku dni nie stawia się w pracy. Nie usprawiedliwił do tej pory swojej nieobecności. Wysłaliśmy mu więc z tego powodu zwolnienie dyscyplinarne listem poleconym. Dostaliśmy informację z poczty, że pracownik nie mieszka już pod adresem, który nam podał. Czy w takim przypadku zwolnienie dyscyplinarne ze względu na niezaktualizowanie adresu zamieszkania przez pracownika jest skuteczne? Jeśli nie, to jak mamy zwolnić w tej sytuacji pracownika?

Jeśli pracownik nie poinformował Państwa o zmianie miejsca zamieszkania, to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia będzie skuteczne, nawet gdy zostało wysłane pod nieaktualny adres. Datą rozwiązania umowy będzie data dokonania przez pocztę adnotacji, że adresat nie mieszka pod wskazanym adresem.

UZASADNIENIE

 Rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym musi być doręczone pracownikowi na piśmie. Pracodawca może je wysłać pracownikowi pocztą. W takim przypadku dla pracodawcy wiążący jest adres do korespondencji znajdujący się w aktach osobowych pracownika. Jeśli pracownik go nie podał, właściwy do wysłania pisma o zwolnieniu z pracy jest jego adres zameldowania lub zamieszkania. Dane te osoba ubiegająca się o pracę podaje wypełniając kwestionariusz osobowy.

WAŻNE!

Pracodawca ma prawo żądać od pracownika jego aktualnego adresu do wysyłania korespondencji.

Pracownik ma obowiązek aktualizowania danych zawartych w kwestionariuszu osobowym. Ma więc m.in. obowiązek poinformowania pracodawcy o zmianie adresu do korespondencji. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku pracodawca wysyła wszelką korespondencję, w tym również oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, na adres, który znajduje się w aktach osobowych pracownika.

Pismo o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia uznaje się za doręczone z chwilą, gdy druga strona mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy). Jeśli pismo dotyczące zwolnienia dyscyplinarnego zostanie wysłane pocztą i odbierze je pracownik lub inna dorosła osoba, pracodawca otrzyma tzw. zwrotkę, która będzie dowodem na to, że pismo zostało doręczone. Na zwrotce będzie napisana data doręczenia pisma. Data ta będzie datą rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Natomiast w sytuacji, gdy pracownik poczty ustali, że Państwa pracownik nie mieszka pod adresem wskazanym w kwestionariuszu osobowym, datą rozwiązania umowy o pracę będzie data dokonania przez pocztę adnotacji o tym, że adresat nie zamieszkuje pod wskazanym adresem.

PRZYKŁAD

Pracownik poczty udał się 3 czerwca 2009 r. pod adres wskazany na doręczanej przesyłce poleconej. Od osoby, która otworzyła drzwi, uzyskał informację, że adresat przesyłki od miesiąca nie mieszka pod tym adresem. Pracownik poczty dokonał odpowiedniej adnotacji na przesyłce, a następnie przesyłka wraz z informacją dotyczącą przyczyny niemożności jej doręczenia została zwrócona nadawcy (pracodawcy). W tej sytuacji datą rozwiązania umowy o pracę będzie 3 czerwca 2009 r. Z tą datą pracodawca powinien też wystawić pracownikowi świadectwo pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK